Tabata a její misinterpretace
TABATA je jedním s nejpopulárnějších konceptů ve fitness především díky jednoduchosti a časové efektivitě. Nicméně je to opravdu onen koncept, který Izumi TABATA v roce 1996 vypustil do světa?
TABATA je jedním s nejpopulárnějších konceptů ve fitness především díky jednoduchosti a časové efektivitě. Nicméně je to opravdu onen koncept, který Izumi TABATA v roce 1996 vypustil do světa?
JE TO OPRAVDU TABATA?
Ve fitness se s ní setkáte na hodinových skupinových lekcích prakticky v každém fitness klubu nejenom v našich krajích. 4 minutové intervaly dělené na 20 vteřin intenzivní práce s 10 vteřinovým odpočinkem, celkově v 8 kolech. Aneb 4 minuty pekla. Jaký byl vůbec cíl a původní testování onoho konceptu, který je jedním z nejoblíbenějších ve fitness?
PŮVODNÍ TABATA PROTOKOL
-
6 - 8 sérií do vyčerpání (4 minuty)
-
20 intenzita na 170% V02MAX x 10s odpočinek
-
170% V02MAX = 50s intenzita do vyčerpání
-
Trénink na cyklistickém ergometru
-
Pokud jedinec může pokračovat po 8. sérii, intenzita by měla být zvýšena
-
Pokud nevydrží 6 sérií, měla by intenzita být snížena
-
Pokud nedokáže udržet RPM nad 85 (otáčky za minutu), je považováno za vyčerpání
V roce 1994 Izumi Tabata referoval o tréninkových experimentech, které využívaly tento protokol na cyklo ergometru. Během šesti týdnů prošli jeho sportovci jedním z následujících:
Vytrvalostní trénink střední intenzity při 70 % VO2 max po dobu šedesáti minut, pět dní v týdnu.
Intermitentní tréninkové intervaly při 170 % VO2 max po dobu 20 sekund s 10 sekundovým odpočinkem, opakují se po sedm až osm sérií, pět dní v týdnu.
Skupina s vytrvalostním tréninkem vykázala zvýšení VO2 max z 53 ml/kg/min na 58 ml/kg/min – nárůst o 5 ml/kg/min neboli 10 %. Vytrvalostní trénink neměl žádný významný rozdíl v anaerobní kapacitě, která by byla důležitá při krátkých intervalových aktivitách (jak byste mohli očekávat, protože tento způsob tréninku nekladl důraz na produkci anaerobní energie). Intervalový trénink zvýšil VO2 max o 7 ml/kg/min, o něco více než vytrvalostní protokol, a také zvýšil anaerobní kapacitu o 28 %.
Experimenty tréninku TABATY prokázaly nárůst Vo2MAX - maximální objem kyslíku, který tělo může přijmout, přepravit a využít během fyzické aktivity. Je to jedno z nejlepších měřítek kardiorespirační kondice a vyjadřuje maximální úroveň aerobního výkonu člověka.
Zepšení aerobních kvalit je jedním z benefitů trénování TABATY a dokazuje přesah vysoce intenzivního intervalového tréninku v maximálních intenzitách i na výkonnost v nižším, submaximálním zatížení. Tento benefit nicméně není jediným. Přesah je i do výrazného anaerobního výkonu, tedy tehdy pokud intenzita cvičení přesahuje kritickou úrověň.
TABATA a cvičení s vlastní vahou těla
Bylo provedeno více experimentů, zdali je možno dosáhnout podobného efektu zařazením cviků s vlastní vahou těla. Na obrázku vidíte, že nejblíže k přiblížení hranici 100% Vo2MAX je angličák s výskokem (BJ) následovaný výskokem ze dřepu (SJ). Následují s odstupem jumping jacks (JJ), mountain climber (MC) a kliky (PU). Na první pohled je patrný markatní rozdíl mezi silovým cvikem (klik) a kondičním (angličák). Nutno řící, že i tyto fyzicky velmi náročné cviky byly pod hranicí 100% Vo2MAX, natož kolem požadovaných 170% Vo2MAX.
NEEXISTUJÍ ŽÁDNÉ ZKRATKY
JINÝMI SLOVY, POKUD NEDĚLÁTE NÍŽE ZMÍNĚNÉ:
-
Jste Olympijský sportovec nebo sportovec na velmi vysoké úrovni
-
Použití cyklického ergometru
-
Trénink v intenzitě 170% VO2max
-
Trénink 5 dní v týdnu (4 x TABATA + 1 x Vytrvalostní trénink)
…pak necvičíte Tabatu. Ve skutečnosti v původní studii z roku 1996 byli účastníci diskvalifikováni, pokud nedokázali udržet stabilní tempo na kole 85 RPM po celých 20 sekund práce.
TABATA je vyčerpávající pro sportovce olympijské úrovně, natož pro pouhé smrtelníky, a nese s sebou zvýšené riziko zranění v závislosti na aktivitě a dovednosti účastníka. Přestaňme tomu tedy říkat Tabata trénink, to co vidíme kolem sebe jsou intervaly 20/10 - a to nemusí znamenat nic špatného.
Dělat nějakou intervalovou práci podobnou TABATĚ nebo jiný HIT je zcela v pořádku, ale je důležité si uvědomit, že trénink jiných energetických systémů a provádění jiné metabolické práce, jako je kardio v STEADY STATE, jsou stejně důležité.
Představte si - 100 % VO2max = vyčerpání a zvracení. Na chvíli se zamyslete nad tím, jak 170 % VO2max chutná. Opravdu to jsme schopni udělat s gumičkami, lany, kb nebo s vlastním tělem?
Příklad tréninkové lekce na základě intervalů 20/10 se střídáním intenzit a fyzických kvalit jakou jsou mobilita, izometrie, hypertrofie, výbušná síla. Cílem takové tréninkové jednotky je provést klienty různými intenzitami zatížení s důrazem na lepšení jak aerobních tak anaerobních kvalit.
autor: Jakub Wurzel, master trenér 3D FITNESS Academy