8 důvodů, proč dát na jaře šanci raw food

Raw food. Pojem, který dnes slýcháváme velmi často ze všech stran. Jedná se stravovací směr jindy zvaný též vitariánství, který zastává filozofii konzumace syrové stravy. Přinášíme vám důvody, proč byste RAW stravu měli rozhodně vyzkoušet.

Raw food. Pojem, který dnes slýcháváme velmi často ze všech stran. Jedná se stravovací směr jindy zvaný též vitariánství, který zastává filozofii konzumace syrové stravy. Nenechte se však mýlit. Syrovou stravou se zde nemyslí např. syrové maso, jehož pojídání povoluje naopak tzv. paleo stravování. Vitariáni konzumují stravu výlučně rostlinnou, tedy se zde nevyskytují vůbec žádné živočišné složky.

Vitariáni, nebo vegani?

Raw food pyramid

To je otázka, která je poměrně na místě. Lze říci, že vitariáni jsou vlastně vegani. Jenže jejich výběr stravy je oproti veganům značně omezen. Vše se točí kolem slovíčka raw. Onou syrovostí stravy, s níž vše začíná a končí, se myslí stav potraviny, kdy je přirozeně plná vitaminů, minerálů a především enzymů, které se tepelnou úpravou nad 42° ničí. Vitariáni tedy, oproti veganům, kteří její potraviny běžně upravené, přijímají pouze ryze čerstvé či mražené jídlo – mrazením, není-li opětovné, se neničí výživová hodnota pokrmu. Jedná se např. o výborné raw zmrzliny ze zmraženého ovoce.

V jednoduchosti je krása

Možná to zní hrozně složitě, ale po bližším prozkoumání zjistíte, že stravovat se vitariánsky zase tak složité není. Rozhodně se vyplatí zařadit na jaře do svého každodenního jídelníčku alespoň některé principy raw filozofie. I to málo přinese našim organismům významné benefity, mezi něž patří třeba pročištění a detoxikace. K těm se s příchodem jara uchyluje stále více nadšenců, kteří chtějí nejen zdravě žít, ale i zdravě myslet. Protože, jak jistě vědí všichni naši příznivci, ve zdravém těle je zdravý duch. A se tak ten, kdo k lásce k pohybu přidá ještě lásku k čerstvým potravinám, zaslouží nejen o zdravý stav těla, ale i mysli.

Chcete vědět, proč stojí za to vyzkoušet raw food?
Přinášíme 8 důvodů:

1. Usnadníte tělu trávení

Vraťme se k oné magické teplotě 42°. Proč se kolem ní v raw food vše točí? Protože představuje určitou hranici čerstvosti potravin. Jakmile je přesažena, potravina přestává být čerstvou, protože jsou v ní zničeny nejen vitaminy a minerály, ale především enzymy. A enzymy pomáhají tělu trávit přijatou potravu. Čím méně jich je obsaženo v tom, co konzumujeme, tím více si tělo musí vyrábět enzymů vlastních a tím více je během trávení zatěžováno. Když ale přijmeme potravinu, která v sobě enzymy ještě obsahuje, tělo si nemusí své vlastní vyrábět (nebo alespoň ne tolik), což mu výrazně usnadní práci. Pro vás to znamená, že nebudete po jídle unavení a místo na gauč se budete moci vydat třeba na procházku nebo vyjížďku na kole.

Budete produktivnější a fyzicky výkonnější

Pokud na sobě začínáte pociťovat známky přicházející jarní únavy, neváhejte ani minutu a zařaďte raw potraviny do svého každodenního jídelníčku. Syrová strava je totiž jedním z nejlepších pomocníků v boji s únavou všeho druhu, tedy nejen s tou jarní. Důvodem je ona dobrá stravitelnost, díky níž má tělo více energie. Tu může využít, jak je mu libo – například pro vytváření nějaké příjemné fyzické aktivity v našem fitcentru ☺, nebo kdekoliv jinde. Na klasickou po-obědovou ospalost a potřebu dát si dvacet totiž s raw food můžete zapomenout. Proces trávení se nejen zjednoduší, ale i zrychlí, takže budete nejspíš schopni vyrazit nějakých 30 – 60 minut po obědě znovu do akce. To nezní úplně, špatně, co říkáte?

jg_matrix_ATL_0977-R5-F_mk

3. Bude se vám lépe spát

Když říkáme, že se proces trávení zrychlí, měli bychom zmínit i skutečnost, že se zefektivní. Což na organismus zapůsobí doslova jako injekce plná čisté přírodní energie. Tělo se pročistí a všechny jeho pochody se uvedou do normálu. To se v konečném důsledku projeví nejen na zvýšené produktivitěchuti do života, ale i na kvalitě vašeho spánku. Spánek je časem, kdy tělo zpracovává to, co během dne přijalo a kdy odpočívá, regeneruje a sbírá síly pro další den. Pokud se nikde neobjevují žádné zádrhely, může bez potíží vykonat to, co je potřeba, a potom se již oddávat blahodárnému odpočinku. To pro vás znamená delší a kvalitnější spánek bez potíží s usínáním, nebo probouzením se.

4. Budete lépe vypadat

Odpovězme sami sobě na otázku, proč trpíme ošklivými kruhy pod očima, nečistou pletí a únavou? Protože špatně a málo spíme. Už jsme si řekli, že raw food způsobí, že se kvalita našeho spánku významně zvedne. Což samo o sobě zapůsobí příznivě na vzhled pleti, pokožky a na zářivost našeho výrazu a úsměvu. Je tady ale i další důvod, proč raw food přináší krásu. A tím je organická voda. Možná, že si všimnete, že po zařazení většího množství ovoce a zeleniny do jídelníčku přestanete mít takovou potřebu pít. To je zcela přirozené, protože ovoce a zelenina v sobě obsahují velké množství organické vody. Tedy vody obohacené o vitaminy, minerály, enzymy a další výživné látky. Tělo tak bude nejen hydratované, ale i vyživované. Což je kombinace, která na náš vzhled působí přímo magicky.

Pouring water into a glass

5. Prokážete službu svým střevům

Ovoce, zelenina, luštěniny, ořechy a obiloviny. To vše je plné vlákniny, která bývá někdy nazývána kartáčem střev. Ten, kdo má potíže se zácpou, se s ní může rovnou rozloučit. Ti, kteří trpí jakýmikoliv potížemi v této oblasti, si mohou být jisti, že se jim buď výrazně zlepší, nebo po čase zcela zmizí. Dostatečný příjem vlákniny představuje jednu z nejlepších přirozených metod očisty střeva od toho, co v něm nemá být. Samozřejmě, že nic se nemá přehánět, a tak ani výrazně zvýšená konzumace vlákniny není úplně ideální. Začnete-li ale s raw food postupně, abyste střeva navykli na novou situaci, a budete-li postupovat s rozmyslem, nemusíte se ničeho obávat.

6. Nebudou vás trápit chutě na sladké

V rychlosti do sebe naházíme oběd a připadáme si přecpaní. Navzdory tomu se po poměrně krátké době ozve známá chuť na něco sladkého. Bojujeme s ní – někdy úspěšně, ale někdy i neúspěšně. Rádi bychom se jí zbavili, ale nevíme jak. Také to znáte? S raw food můžete na paní mlsnou, která nás tak ráda honí, zapomenout. Chutí na sladké tělo často vyjadřuje, že mu ve stravě něco chybí. Většinou to bývají bílkoviny. Jenže tělo je velmi chytré a ví, že cukr mu dodá rychlou energii. I když ne trvalou, představuje její okamžitý zdroj. A tak nám vyšle znamení, že něco není v pořádku. Což se projeví jako ona pověstná chuť na sladké. S raw food bude ale tělo mít vše, co potřebuje, a tak nebude cítit potřebu doplňovat energii cukrem.

7. Cukr v přirozené formě

Nemusíte se obejít bez oblíbeného sladkého, raw dezerty jsou přímo skvělé! Potěší každého gurmána i každého gastro-experta. Snad ani známý kritik Zdeněk Polreich by proti nim nemohl nic namítnout. Pokud chcete ochutnat skutečně ty nejlepší, které jsou na českém trhu k dostání, navštivte pražskou cukrárnu Sweet Secret of Raw. Majitelé, kterým patří síť těchto cukráren a ještě restaurací Secret Of Raw, se stali propagátory vitariánství v Česku. Velmi chutnou, jednoduchou a svěží formou tak předvádí českých klientům, že vyzkoušet raw stravování skutečně stojí za to. Těšte se na dezerty plné ovoce, oříšků, kakaových bobů, kokosu a dalších pokladů z přírodní říše.

Sweet Secret of Raw

8. Je to jednoduché

A teď to nejdůležitější. Pokud jsme vás přesvědčili a vy už se nemůžete dočkat, až po dočtení článku vyrazíte na nákupy, měli byste vědět, že se není čeho bát. Raw food je skutečně jednoduchá. Tedy pokud ji začnete zařazovat pomalu a postupně. Navzdory všeobecnému přesvědčení o tom, že zdravé stravování je složité na přípravu a navíc drahé, jsme přesvědčení o opaku. A to i v případě vitariánství. Stačí si připomenout, jaké jsou jeho základní suroviny – ovoce, zelenina, ořechy, semínka a potom také luštěniny, o něco méně obiloviny. Luštěniny a obiloviny, aby splňovaly podmínky vitariánství, je třeba klíčit. O tom si třeba povíme někdy příště. Pro začátek ale úplně stačí, když zařadíte do jídelníčku kupu ovoce, zeleniny a ořechů a semínek. Pozor – k těm se řadí i kakaové boby, které chutnají jako delikátní hořká čokoláda.

Raw food – vitariánství je strava, která jedná s naším tělem se stejnou láskou, s jakou my ve 3D FITNESS přistupujeme k pohybu. Pokud se láska k pohybu spojí s láskou ke zdravému stravování, stane se z našeho organismu nepřekonatelně produktivní a efektivně pracující mašina, kterou jen tak něco nezastaví. A není to těžké – je to snadné. Stačí chtít, snažit se a vytrvat. Prvním krokem je dát si k svačině místo rohlíku banán nebo jablko, místo dezertu hrst ořechůk večeři pořádný zeleninový salát. Příznivé účinky se samozřejmě nedostaví hned, ale postupně a až po nějakém čase. Můžete si být však jistí, že až se tak stane, budou stát za to a budou trvalé.Raw food srdce(1)

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.