Systém funkčního tréninku

Říká se, že slíbit není hřích. To ale není náš případ v 3D FITNESS ACADEMY ani v 3D FITNESS GYMu. Vedeme trénink, tak jak vás to učíme na našich školeních a snažíme se vám předávat metody tréninku a systematický přístup, který vám pomůže být schopni pomoci každému klientovi i sportovci plně rozvinout pohybový potenciál a cítit se díky tomu lépe a žít zdravý a šťastný život.

Říká se, že slíbit není hřích. To ale není náš případ v 3D FITNESS ACADEMY ani v 3D FITNESS GYMu. Vedeme trénink, tak jak vás to učíme na našich školeních a snažíme se vám předávat metody tréninku a systematický přístup, který vám pomůže být schopni pomoci každému klientovi i sportovci plně rozvinout pohybový potenciál a cítit se díky tomu lépe a žít zdravý a šťastný život. Je to náš slib, který jsme dali sami sobě a i našim klientům. Ti mají v podstatě několik podobných cílů, proč hledají svého osobního trenéra. Cest jak cíle dosáhnout nebo se mu přibližovat může být několik.

Systém funkčního tréninku (2).png

Staňte se osobním trenérem

 

Trénink základních pohybů 

Abychom napáchali co nejméně kiksů a klientům tréninkem opravdu pomáhali, musíme my trenéři lidskému pohybu nejprve porozumět tím, když se vrátíme k jeho základům a těm nejjednodušším pohybovým vzorcům. Těmto pohybovým vzorcům říkáme „základní  neboli fundamentální pohyby“. Naším cílem je naučit klienty, aby je využívali v každodenním životě a celkově tak zlepšili své pohybové vzorce. Jeden z těchto pohybů rozpitváváme v našem online kurzu Rotace.

Systém funkčního tréninku (2).jpg

 

Zhlédnout online kurz ROTACE

 

SYSTÉM TRÉNINKU: 

Systém je pak jednoduchý a přímočarý. Zaměřit se na pohyb. Najít úroveň progrese. Práce s adekvátní zátěží a odporem. Udělat z cílů klienta výzvu.

ZAMĚŘIT SE NA POHYB 

Každý základní pohyb má několik základních standardů, které jsou obecně definovány. Jedná se o části těla, která musí být stabilní a které mohou být mobilní. Než začnete s pohybem definujte si tyto standardy pohybu. Například u tahových cvičení bychom mohli zjednodušeně říct: paže, ramena a lokty jsou mobilní a zbytek těla je stabilní. Tělo se pohybuje v takzvaném aktivním prkně.

NAJÍT ÚROVEŇ PROGRESE 

Když už si jednou osvojíte základy, budete chtít zákonitě postupovat vpřed. Kvůli tomu byste ale nikdy neměli zapomínat na dodržování správné techniky pohybu, která právě tvoří samotný základ. Jedině tam vybudujete pevné, silné a plně funkční tělo. 

Pokrok vašich klientů je formován třemi faktory – mobilitou, stabilitou a silou. V běžném fitness tréninku mezi nimi bohužel často nepanuje rovnováha a souhra. Co je silné, nebývá mobilní, a naopak. Pro uchopení základních pohybových vzorců a osvojení si správné techniky cvičení jsou však všechny nezbytné. Najděte rovnováhu a pracujte na jejím udržení. Pokud se chcete posunout dopředu, uvědomte si, že se tam musíte dostat tou správnou cestou, aby byl výsledek trvalý a stál skutečně za to. Jak rádi říkáme: “progresi si klient musí zasloužit”.

Systém funkčního tréninku (1).png

PRACUJTE SE ZÁTĚŽÍ 

Pracujte se zátěží, odporem a rychlostí opakování. Jakmile dosáhne klient odpovídající úrovně progrese, můžete mu ji pomoci udržet a posouvat dál. Cílem ale není jej jen vyčerpat a zničit. Cílem je naučit jej provádět řadu opakování zaměřených na to, aby se postupně naučil správně cvičit sám, nabral nové zkušenosti a naučil se pracovat intuitivně. Aby pochopil a osvojil si principy silového tréninku. Resp. křivku silového tréninku (viz obr. Science for sport). Mohu dělat stejný fundamentální cvik (např. tlak) ale v tréninku budu v jiném bodě silové křivky. Můžu trénovat bench press a blížit se svému maximu zvednuté váhy anebo odhazovat medicineball ve stoje proti zdi a cílit spíše na rychlost provedení než na vysokou hmotnost.

Systém funkčního tréninku (1).jpg

UDĚLEJTE Z JEJICH CÍLŮ VÝZVU 

Když jste nyní poznali limity svých klientů, můžete toho využít k dosažení jejich nové úrovně kondice a odolnosti ve fitness. Správné vedení a přístup jim umožní cvičit tak, aby rozšířili svou funkční kapacitu. Formování a zlepšování základních pohybových vzorců společně s vytvářením správných pohybových návyků jim pomůže cítit se lépe ve svém těle, což se pozitivně odrazí nejen na fyzické odolnosti, ale i na psychické kondici. Cvičení je totiž cesta, která má klientům přinášet to hlavní potěšení. Cíl je pak ta třešnička na dortu. Tou to přece ale nemusí končit.  Ba naopak se jim mohou otevřít nové obzory a výzvy, kterých mohou dosáhnout.

 

Školení TRX funkční trénink

 

autor: Filip Raptopulos, master trenér 3D FITNESS Academy

www.3dfa.cz

 

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.