Sladká pravda o cukru

Cukr se ukrývá i tam, kde byste ho nečekali. Není ale cukr jako cukr. Je třeba si hlídat příjem toho špatného a nahrazovat ho dobrým, z přírodních zdrojů. Takže kolik cukru je už příliš mnoho? Kde hledat správný cukr a jak se vyvarovat zvýšené konzumaci toho škodlivého? Vše se dozvíte v našem článku.

Cukr se ukrývá i v těch nejvíce překvapivých místech, jako je třeba koření, nebo předem připravená zdravě se tvářící jídla. Je tedy velmi snadné to s jeho konzumací přehnat. Není ale cukr jako cukr. Správné množství cukru pocházejícího z přírodních zdrojů, jako je třeba ovoce a zelenina, je pro dobré zdraví nezbytné. Takže kolik cukru je už příliš mnoho? Kde hledat správný cukr a jak se vyvarovat zvýšené konzumaci toho škodlivého?

Podle světové zdravotnické organizace by ve stravě dospělých lidí neměl cukr překročit 5 % denní kalorické spotřeby. Takže u spotřeby 2 000 kcal denně to představuje 25 gramů, možná i méně. Průměrný člověk však konzumuje až 82 gramů denně. Ženy by neměly přesáhnout více než oněch 25 g (6 čajových lžiček) každý den. U mužů se toto množství pohybuje poněkud výše, kolem 38 g (9 čajových lžiček). Zvýšené množství cukru ve stravě je spojeno se zvýšeným rizikem vzniku cukrovky typu 2, obezity i rakoviny.

Sladká pravda o cukru_01.jpg

Dobré druhy cukru

Nezáleží pouze na tom, jaký druh cukru jíte, ale i na tom, s jakými dalšími druhy potravin jej konzumujete. „Pokud jíte jablko, které obsahuje ovocný cukr fruktózu, je dobré doplnit jej o nějaký protein. Plátky jablek si tak můžete potřít mandlovým nebo arašídovým máslem,“ říká Robert Reames, odborník na výživu. „Konzumace cukru s bílkovinami, vlákninou a zdravými tuky, jako je třeba avokádo, snižuje reakci inzulinu na příjem cukru a udržuje hladinu cukru v krvi vyváženější,“ vysvětluje.

Umělé cukry, jako je např. aspartam se nacházejí ve sladidlech, a stejně jako potraviny označené termíny snížený cukr nebo bez cukru nepřináší tělu žádné benefity. Umělá sladidla poškozují střevní bakterie, které ovlivňují metabolismus. „Přijímejte tedy cukr z přírodních zdrojů a obcházejte velkým obloukem všechno, co je opatřeno obaly a etiketami,“ radí Reames.

Sladká pravda o cukru_02.jpg

Zkontrolujte svou spíž

Nejlepším způsobem, jak získat kontrolu nad tím, kolik cukru skutečně konzumujete, není počítání gramů na den nebo čajových lžiček. Tudy cesta nevede. Místo toho projděte svou ledničku i spíž a zjistěte, co doopravdy jíte. „Pokud se škodlivé potraviny nebudou nacházet ve vašem dosahu, nebudete je jíst.“ 

Šetřete dochucovadly. Kečup, hořčice, salátový dresing a další omáčky podobného typu jsou plné cukru. V polévkové lžíci kečupu se ukrývá lžička cukru.

Pozor na sušené ovoce. Ačkoliv se může zdát, že je dobrou alternativou ovoce čerstvého, opak je pravdou. Zpravidla se jedná o zpracovaný produkt s přidaným cukrem, a tak jde vlastně spíše o kus cukru, který se jenom tváří jako ovoce.

Hlídejte, co pijete. 4 dcl Piňa Colady obsahuje 28 g cukru, zatímco v 5 dcl červeného nebo bílého vína najdete jen zhruba 1 gram cukru, který navíc pochází z hroznů, a ne z uměle přidaného cukru.

Voda místo limonád. Pokud máte pocit, že potřebujete sladké pití, nakrájejte si do vody ovoce a přidejte třeba nějakou bylinku, jako je máta nebo meduňka. Omezte šťávy, sirupy a doslazované ovocné nápoje. Pozor si dejte i na smoothie, pokud si jej neuděláte sami doma.

Slaďte přírodními sladidly. Cukr vyměňte za med, agáve, javorový sirup nebo kokosový cukr (nektar z květů kokosové palmy).

Sladká pravda o cukru_03.jpg

Těžte z výhod!

Jakmile začnete pravidelně sledovat příjem cukru a zásobovat svou kuchyni různými zdravými přísadami, všimnete si jistých změn, které se projeví nejen na vašem těle, ale i na stavu vaší mysli. Zhubnete, budete lépe spát, stresový hormon kortizol začne klesat dolů a vaše imunita naopak stoupne nahoru. „Zvýšený příjem cukru oslabuje přirozenou obranyschopnost organismu. Což znamená, že když snížíte jeho příjem, posílíte tím svůj imunitní systém,“ vysvětluje expert na výživu.

Jelikož cukr vysušuje kůži, zlepší se po snížení jeho příjmu i elasticita a celistvost pokožky. Zlepší se vám také nálada, budou vás méně bolet klouby a vaše tělo se stane odolnějším vůči zánětům. „Pro správné fungování potřebuje tělo pouze cukr z přírodních zdrojů,“ říká na závěr Reames. „Vyhýbejte se průmyslově zpracovaným potravinám s vysokým obsahem cukru a přijímejte jej pouze z celistvých potravin, jako je ovoce a zelenina. Změní se nejen vaše tělo, ale i náhled na život a svět.“

Sladká pravda o cukru_04.jpg

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.