Proč se vzdát léků a začít cvičit? Rozhovor s britským lékařem..

Dr. Chris Van Tulleken je britský doktor, který v televizi prezentuje zdravý způsob života. „Potřebujeme, aby si lidé uvědomili, že zdraví nepochází z pilulek.“ Přečtěte si inspirativní rozhovor o tom, proč je dobré vzdát se léků a vyměnit je za cvičení.

Dr. Chris Van Tulleken je britský doktor, který v televizi prezentuje zdravý způsob života. Potřebujeme, aby si lidé uvědomili, že zdraví nepochází z pilulek.“

Jste známý jako „lékař, který se vzdal drog“. Proč?

Lékař, který se vzdal drog byl dokument, který jsem natočil pro BBC a který jsme vysílali v roce 2016. Chtěl jsem přesvědčit lidi, aby své léky vyměnili za cvičení. Má zkušenost od prvního dne studií spočívá v tom, že většina léků, které většina lidí užívá po většinu svého života, nefunguje dobře. Záměrně ve zvýšené míře užívám slovo většina. Ve skutečnosti existuje pouze velmi nízké procento lidí, pro něž jsou léky jediným řešením. Pro zbytek případů zpravidla existují mnohem lepší alternativy.

Proč se vzdát léků a začít cvičit. Rozhovor s britským lékařem_01.jpg

Domníval jsem se, že přesvědčit lidi, aby se vzdali léků, bude snadné. Chtěl jsem se obrátit na praktické lékaře a požádat je, aby lidem předložili důkazy. Ti by se potom sami prášků dobrovolně vzdali, protože by poznali způsob, že to jde jinak a lépe. Praxe by ušetřila peníze a já bych byl vnímán jako hrdina. Byl jsem ale zklamaný. Lidé o něco takového neměli zájem.

Proč myslíte, že vaše snaha přišla vniveč?

Žijeme ve světě, v němž lékařská praxe spočívá v předepisování pilulek. Ty mají často placebo efekt. Pokud dnes pacientovi řekneme, že by měl zhubnout a cvičit, urazí se. Kromě toho odborná doporučení týkající se zdravého životního stylu nejsou dostupná a lidé nevědí, kde začít. Naštěstí jsem po čase našel jedince, kteří nenáviděli své léky a chtěli zkusit něco jiného. Společně jsme dokázali, že pokud jsou provedeny určité změny, může se stav výrazně zlepšit a člověk na tom může i výrazně ušetřit.

Jak bychom mohli přesvědčit více lidí, aby vyměnili léky za cvičení?

K tomu, aby si lidé uvědomili, že zdraví nepochází z léků a že ty nejsou dobrou odpovědí na problémy týkající se životního stylu, je nutný velký kulturní posun. Cvičení mění život. Dává vše, co nemůže pilulka nikdy poskytnout: radost, relaxaci, ambice, účel, přátele. Potřebujeme postupný proces změny kultury. Předně je třeba přijmout skutečnost, že pilulky nejsou řešením na všechny potíže. Poté je nutné svalit vinu na problém životního stylu a podporovat lidi, aby se věnovali tomu, co jim prospívá. To musí být založeno na vědeckých poznatcích. Takže potřebujeme více výzkumu. Což ovšem také není snadné.

Proč se vzdát léků a začít cvičit. Rozhovor s britským lékařem_02.jpg

Co mohou lékaři udělat, aby podpořili tuto kulturní změnu?

Mnoho lékařů to již praktikuje z vlastních rozpočtů, ve volném čase. Je to pro ně ale obtížné. Trvá 30 sekund předepsat pilulku a 30 minut ji nepředepsat. Ztráta hmotnosti a změna chování jsou nepřetržitými procesy, které vyžadují podporu. Bylo by skvělé, kdyby lékaři mohli pacienty odkazovat na kvalifikované nutriční terapeuty, s nimiž by spolupracovali na průběžném sledování a podpoře. V současné době jsou lékaři dokonce napomínáni za to, že nechtějí předepisovat léky. Za to, že mají pacienty s optimální hmotností a dobrým krevním tlakem, kteří prášky nepotřebují, by však měli být odměňováni.

V čem může pomoci fitness sektor?

Kvalifikovaní fitness trenéři by měli spolupracovat s lékaři a pomoci lidem najít aktivitu, která jim vyhovuje. Upozornit je na skupiny, které se jí věnují a motivovat je, aby u toho vytrvali. Lidé také musí přijmout zodpovědnost za vlastní zdraví a uvědomit si, co s jejich tělem a zdravím může udělat setrvalá konzumace léků. Smutné je, že NHS (National Health Service) vynakládá miliardy peněz na výrobu a distribuci léčiv, místo toho, aby pacienty vzdělávala v možnostech zdravého životního stylu a pomáhala jim s jeho realizací a zavedením do běžného života. Kdyby NHS investovala do zdravého životního stylu stejně jako do prášků, situace by se výrazně změnila. Dobré zdraví by se potom stalo přirozenou možností řešení. Lidé by začali jezdit více na kole a méně autem, využívali by více parků a více rekreačních zařízení i fitness center. Přestali by kouřit, konzumovat nezdravé potraviny a přestali by mít i  nechtěnou nadváhu.

Proč se vzdát léků a začít cvičit. Rozhovor s britským lékařem_04.jpg

Každý člověk má svou svobodnou vůli a je jen na něm jak se svým zdravím a životním stylem naloží. Začít více cvičit a zdravěji jíst, může být tím prvním krůčkem ke spokojenému životu bez léků.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.