PETR PEČ: Funkční zóna je pro všechny. Majitelé fitness z toho můžou těžit!

Pravděpodobně NIKDO v republice neví o funkčním tréninku víc, než master trenér 3D FITNESS Petr Peč. V rozhovoru vysvětlil mimo jiné, proč je funkční zóna srdcem každého fitness, jestli se funkční trénink hodí opravdu pro každého a že trenér, který se neškolí, uvidí z rychlíku jménem fitness brzy jen koncová světla…

Pravděpodobně NIKDO v republice neví o funkčním tréninku víc, než master trenér 3D FITNESS Petr Peč. V rozhovoru vysvětlil mimo jiné, proč je funkční zóna srdcem každého fitness, jestli se funkční trénink hodí opravdu pro každého a že trenér, který se neškolí, uvidí z rychlíku jménem fitness brzy jen koncová světla…

petr-pec

Přestože funkční trénink není úplnou novinkou, dostává se v posledních letech znovu do popředí zájmu. Čím si takový refresh zájmu vysvětlujete?

Konečně si lidé po letech nesmyslné práce na izolovaných strojích a složitých mechanismech uvědomují důležitost, význam a výsledky práce s vlastním tělem a jednoduchým multifunkčním nářadím.

Jak rychle uhání obor „funkční trénink“ vpřed? S jakou frekvencí nových školení by trenéři měli počítat, aby skutečně byli v obraze a zachytili nejnovější trendy?

Fitness je byznys jako každý jiný, proto se vyvíjí opravdu rychle. Občas se ale dostane do slepé uličky a ne vše, co je na trhu novinkou, musí nezbytně také přínosem. Práce trenéra je nikdy nekončící sebevzdělávací proces. Vždy záleží na tom, jak moc na sobě dotyční chtějí pracovat, ale absolvovat několik školení, seminářů a workshopů, je nezbytnost pro každého dobrého trenéra. Přesný počet vám ale neřeknu. Zkrátka tolik, kolik je potřeba!

S jakým nejčastějším mýtem okolo funkčního tréninku se v praxi setkáváte?

Pravděpodobně s tím, že je jen pro atlety, nebo mladé lidi, potažmo že se nehodí na hubnutí nebo tvarování postavy. Pravý opak je pravdou.

Petr Peč v akci

Fitness centra se vracejí k budování funkčních zón, protože pro ně znamenají více spokojených klientů a možností zvýšit tržby. Jaké jsou podle vás hlavní důvody, proč při realizaci nové funkční zóny oslovit 3D FITNESS?

Jednoznačně největší zkušenosti. Teď mluvím o počtu realizací, době, kterou se 3D FITNESS oboru věnuje a dalších okolnostech. Nabízejí naprostou komplexnost od grafického návrhu přes dodání pravděpodobně nejširšího portfolia pomůcek, až po montáž a realizaci.

Co by za vás ve funkční zóně „snů“ rozhodně nemělo chybět?

Dostatek místa a od každého směru funkčního tréninku něco, to znamená silová část, dynamická, kombat zóna, rychlostní zóna atd.

Funkční zónu lze vybudovat jako součást posilovny i samostatně. Jaké jsou výhody a nevýhody? Jak byste poradil majiteli fitcentra, který třeba právě nyní tyto dvě možnosti zvažuje?

Nemyslím, že by se nějak výrazně odlišovaly od sebe. Především záleží na prostorových a finančních možnostech majitele. V zahraničí výborně funguje koncept spojení obou dvou, kdy funkční.zóna je třeba uprostřed a tvoří srdce klubu, ve kterém to překypuje energií a přitahuje pozornost. U nás jsou lidi stydlivější a mají rádi soukromí, ale také to závisí od velikosti města a lokalitě.

Existuje vůbec skupina lidí, pro které se funkční trénink například ze zdravotních důvodů nehodí? Nebo lze vždy program přizpůsobit klientovi na míru a žádná omezení neexistují?

Funkční trénink prakticky vznikl z rehabilitace a stále je jeho velkou součástí náprava zlepšení funkce. Takže odpověď zní: ano, je pro každého, pokud se bavíme o dobře provedeném a odborně dohlíženém tréninku a ne o jeho extrémních formách určených pro pár vyvolených.

Nedávno jste se vrátil ze školení Escape v zahraničí doslova nabitý energií. Kam vás posunulo?

Každé školení určené pro master trenéry je pro mě vždy přínosem. Ať už z hlediska nových znalostí, dovedností a vědomostí, tak určitou novou motivací do další práce. Londýn je moje srdcovka a každé školení mě vždy nakopne touhou předat dál nové znalosti. Vidět, jak se dostávají novinky ve fitness mezi trenéry a přes ně mezi klienty, vnímat, jak to funguje, jak to lidi baví, jaké jsou to pro ně nové výzvy, je pokaždé tou největší odměnou.

Čím nářadí a pomůcky Escape předčí ostatní?

Myslím, že momentálně nemají konkurenci. Design, nápad, provedení, funkčnost, to vše je nej.

Ve 3D FITNESS Academy školíte lektory funkčního tréninku i jednotlivého nářadí. Jaké cíle jste si sám pro sebe jako lektor vytyčil?

Chci, aby trenéři pochopili, proč to dělají a osvojili si základní mechanismy nářadí a pohybu. Nechci vychovávat cvičené opice, které jen kopírují zásobník cviků. Snažím se je vést k tomu, ať přemýšlejí a jsou kreativní.

ŠKOLENÍ S PETREM PEĆEM

Upozornil byste majitele fitness center v oblasti funkčního tréninku na nějakou horkou novinku nebo trend, který se pravděpodobně blíží nebo ještě není tak rozšířený a stojí za pozornost?

PR těch posledních pravděpodobně Core momentum trainer a Gripper. Delší dobu je na trhu ViPR, který je často opomíjený, přitom ale  jde o excelentní pomůcku.

Celou řadu pomůcek si lze objednat domů, a pokud (třeba právě díky školení) klient ví, jak je používat, stanou se vhodným spojencem. Co je podle vás ideální „domácí mazlíček“ a nejlépe pomůže s funkčním tréninkem v domácím prostředí?

Nelze to tak jednoduše říct. Záleží na fyzických schopnostech, limitech a cílech. Ale pokud bych musel vybrat jednu pomůcku tak asi TRX.

Blíží se čas dovolených. Se kterým sportovním náčiním cestujete a zásadně ho nenecháváte doma?

V kufru mám opravdu vždy TRX a TRX Rip Trainer. Pokud jedu autem, vozím ještě kettlebell.

Funkční zóna je srdcem Fitness Ural v Sokolově. Podívejte se na video:

Mohlo by vás zajímat: Pokud se chcete stát trenérem fitness a změnit svůj život, je ten nejvyšší čas.

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.