Ovocné a zeleninové šťávy pro rychlý a účinný detox

Dny už jsou chladnější, slunečních paprsků ubývá a s nimi občas i naše energie. Proto je teď ideální čas na podzimní detox a pročištění organismu. Cvičení, stejně jako strava, jsou důležitými pomocníky při vyhánění škodlivých toxinů z těla. Proto jsme si pro vás nachystali několik tipů na zdravé detoxikační koktejly.

Dny už jsou chladnější, slunečních paprsků ubývá a s nimi občas i naše energie. Blížící se zima dá našemu organismu zabrat ještě více, a proto je teď ideální čas na podzimní detox.

Dokonce i ti, kteří jsou zdravým životním stylem přímo posedlí, přiznávají, že existují situace, kdy se od svého přesvědčení odkloní a zahřeší stejně jako „obyčejní smrtelníci“. Během letních dovolených bylo jednodušší vyjet ze zaběhlých kolejí zdravého stravování, což mohlo na našem těle i psychice napáchat své škody. Ty se mohou projevit různě, od bolesti hlavy, přes kožní neduhy až po špatnou náladu, celkovou únavu i totální vyčerpání. Tělo se nám zkrátka a jednoduše snaží říct, že potřebuje pročistit.

Ovocné a zeleninové šťávy pro rychlý a účinný detox_01.jpg

Cvičení, stejně jako strava, jsou důležitými pomocníky při vyhánění škodlivých toxinů z těla. Proto jsme si pro vás nachystali několik tipů na zdravé detoxikační koktejly.

Detox prostřednictvím čerstvého ovoce a zeleniny se může stát skvělým prostředkem k očištění organismu od jedovatých spodin a podpořit tak jeho přirozenou obranyschopnost. Trávicí systém dostane potřebnou přestávku, během níž bude vyživován. Odšťavňování dává možnost vychutnat si čerstvé potraviny, které by pro nás mohlo být těžké konzumovat, kdyby nešlo o tekutou formu. Pokud chcete tělo zbavit škodlivých látek a ztratit nějaké to přebytečné kilo, detoxikace pomocí ovocných a zeleninových šťáv je skvělou volbou, jak toho dosáhnout.

Mrkvovo-jablečná šťáva se špetkou celeru

3 jablka
2 mrkve
2 „stébla“ celeru

Celer je přírodní diuretikum, které může tělu pomoci zbavit ho přebytečné vody. Je také skvělým zdrojem přirozeně se vyskytujícího sodíku, který pomáhá tělu udržovat vnitřní rovnováhu během hladovění. Mrkev má vysoký obsah vitaminu A a šťáva je díky ní příjemně sladká. Jablečná šťáva navíc pomáhá trávení, vyloučení toxinů a vede nejen k regulaci cukru v krvi, ale také krevního tlaku.

Ovocné a zeleninové šťávy pro rychlý a účinný detox_02.jpg

Grapefruit na modro

½ grapefruitu
15 hroznů
1 ½ šálku borůvek

Velice lahodné! Všechny suroviny jsou silnými antioxidanty. Borůvky jsou bohaté na vitamín C, posilují náš imunitní systém a působí jako prevence a lék nemocí z nachlazení. Hroznové víno je bohaté na vitamíny B, dodává energii, napomáhá vyplavování jedovatého odpadu z organismu a zlepšuje činnost ledvin. Grapefruit zase blahodárně působí přírodními flavonoidy, zvyšuje obranyschopnost organismu, zlepšuje krevní oběh a snižuje hladinu cholesterolu v krvi.

Melounový restart

½ melounu Kantalupe

Kantalupe je nejvýživnějším druhem ovoce a dobře funguje, když se šťáva připraví pouze z něho. Rozmixujte dužinu a vychutnejte si tohoto bojovníka s rakovinou jako jednoduché, ale velmi chutné osvěžení.

Ovocné a zeleninové šťávy pro rychlý a účinný detox_03.jpg

Pro břišní pekáč buchet i dobré trávení

5 mrkví
2 jablka
12 špenátových listů

Špenát obsahuje řadu užitečných látek včetně fytohormonů, působících na vývoj svalstva člověka a obsah karotenoidů ve vysokých koncentracích, což z něho činí cenný antioxidant. Spolu s jablkem a mrkví tvoří chutný a povzbuzující nápoj.

Totální detox organismu

½ červené řepy
½ okurky
5 mrkví

Řepa podporuje tvorbu červených krvinek a je fantastická pro vyplavování toxinů z těla. Měla by být ale používána šetrně společně s jinými druhy ovoce a zeleniny, které by měly tvořit většinu nápoje. Tato šťáva je velmi lehká a osvěžující. Navíc její pravidelné popíjení může příznivě zapůsobit na růst vlasů.

Ovocné a zeleninové šťávy pro rychlý a účinný detox_04.jpg

Zelené česnekové monstrum

½ okurky
2 velké šálky špenátu
½ šálku zelí
3 mrkve
1 stroužek česneku

Tento drink vás postaví na nohy. Česnek je přírodní antibiotikum, který zažene všechny neduhy. I když se to nezdá, jde o chutný nápoj, který vás nabije energií a posílí imunitu na maximum.

Poznámka:

* Jedná se o obecné detoxikačně-půstové recepty, které nutně nemusí prezentovat kompletní stravu. Uvedené šťávy můžete, ale nemusíte zahrnout do detoxu, abyste splnili všechny stravovací potřeby.

Ovocné a zeleninové šťávy pro rychlý a účinný detox_05.jpg

Abyste pocítili blahodárné přínosy detoxikace, nemusíte zacházet do extrémů. Nemusíte hladovět, ale daleko méně extrémní, realističtější a jednodušší je nahradit třeba jedno jídlo denně čerstvým ovocem či zeleninou. Nebo si dopřát během 24 hodin 5 ovocných či zeleninových šťáv. Půst jako takový je téma samo o sobě a odborníci z řad lékařů a nutričních terapeutů se v názorech na něj značně rozcházejí. Krátký ovocno-zeleninový detox je způsobem, jak tělo podpořit v nutné přestávce, aniž byste se vydali na půdu, která může být pro vaše výživové potřeby zbytečně tvrdá a omezující. Například 24 hodinová detoxikace pomocí ovocných a zeleninových šťáv může být skvělým způsobem, jak nastartovat proces hubnutí a nástup diety. Je ale důležité mít u sebe zdravý stravovací plán, na který můžete okamžitě najet, jakmile detox ukončíte.

Tipy na detoxikaci a odšťavňování:

  • Nehladovějte. Pijte šťávy tak často, jak budete mít potřebu a chuť. Šťávu byste si měli dopřát cca 5-6× za den.
  • Pijte hodně vody. Všude s sebou noste láhev s vodou a nenechte své tělo žíznit.
  • Dříve, než začnete jakoukoliv detoxikaci či dietu, poraďte se svým lékařem.

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.