Kam směřuje fitness? Vše je v mysli
Přinášíme vám přehled mnoha aspektů, které ovlivňují samotné fitness a udávají mu směr. Ať jde o mentální zdraví, virtuální možnosti a nové technologie nebo třeba o stravu. Přečtěte si přehledný souhrn, který vám pomůže žít aktivním životem plným pohybu.
Mentální zdraví
Když se cítíme smutní, depresivní nebo třeba jen vystresovaní z práce, potřebujeme okamžitou a rychlou pomoc, která se postará o to, aby tyto vnější vlivy nezanechaly trvalé následky na naší psychice. Ne nadarmo se říká, že ve zdravé těle je zdravý duch, a tak často tím, co nám podává onu pomocnou ruku, bývá právě fitness, sport, cvičení a pohyb obecně. Zkrátka nějaká fyzická aktivita, která donutí k aktivitě i naši psychiku.
Což je velmi důležité, protože podle některých výzkumů by v roce 2020 měla deprese být druhým nejběžnějším důvodem předčasné smrti a invalidity. Z toho důvodu se psychické zdraví nachází mezi prioritami World Health Organisation (WHO) pro další desetiletí. Operátoři Health Clubu příležitosti k šíření této priority doposud hledali poměrně těžko, což se však změnilo koncem roku 2016. UK-based Nuffield Health je přímo nabitý společnostmi nabízejícími kognitivní behaviorální terapie, které se snaží, aby byla duševní hygiena s fitness a výživou nedílně spjata. Další operátoři představují jiné programy, jako například Equinos a jeho Headstrong class.
V následujících letech se tedy WHO pokusí zasadit o rozvoj povědomí o důležitosti mentálního zdraví. O to se bude snažit vývojem klinicky ověřených služeb ovlivňujících duševní pohodu, nebo prostřednictvím výuky všímavosti a šíření povědomí o potřebě mentálního zdraví, či jen tím, že instruktoři a trenéři ve fitness centrech budou s klienty o důležitosti duševní hygieny mluvit.
Tělocvična pro vaše geny
Vědci jsou přesvědčení o tom, že až 95 % všech chorob lze předejít zdravým životním stylem. Soubor takových názorů je znám pod názvem epigenetika. Ta tvrdí, že mnoho genů se mění v reakci na to, jak o sebe pečujeme, a to včetně toho, jak dlouho spíme, jak často se hýbeme, jak se bráníme proti stresu, co jíme a co pijeme.
Epigenetika se tak jeví jako jedna z nejpřirozenějších, nejúčinnějších a nejsnadnějších cest prevence a má jako taková do budoucna ohromný potenciál v tom, co může zvrátit a co dokázat. Úkolem testování je zjistit, jak mohou různé modality, počínaje meditací a konče masáží, ovlivnit vaše DNA. Dle zjištěných dat potom může vytvářet speciální programy každému přímo na míru – podle toho, co mu vyhovuje a co potřebuje.
Deepak Chopra pracuje v anti-ageing společnosti, která si osvojuje prvky epigenetiky, aby je posléze mohla aplikovat ve svých postupech. Roku 2018 by společnost, kterou vlastní Leonardo Dicaprio, měla být otevřena jako Blackadore Caye na ostrově Belize.
Neexistuje žádný důvod, proč by se do této slibně vypadající prevence neměly zapojit i běžné fitness cluby.
Testování pocitů
Virtuální design
Architekti budou v budoucnu při projektování a navrhování tělocvičen, fitness klubů a relaxačních center pravděpodobně využívat virtuální realitu. A zapojí do toho i klienty. Dají jim k dispozici virtuální brýle a požádají je o zpětnou vazbu z virtuální procházky po jejich budoucím fitcentru.
S virtuální realitou experimentuje i Arup Accosiates, kde jim nejde pouze o slovní zpětnou vazbu, ale mnohem více se zajímají o tu fyziologickou – jak klienti reagují během užívání virtuálních brýlí. Když se klient prochází virtuálním prostředím, jak to na něj působí? Je rozrušený, nervózní, aktivní, euforický, nebo naopak klidný?
Virtuální realita tak architektům dává možnost číst mezi řádky, díky čemuž mohou odhadnout, jak dané prostředí po výstavbě bude na zákazníky působit a uzpůsobit tomu celou výstavbu. V tomto směru je tedy představivost ohromným přínosem, protože umožňuje naplánovat stavbu fitness a relaxačních center zákazníkům přímo na míru tak, aby se zde cítili dobře.
Jídlo jako lék
Zdravé stravování
Oproti dietě, která vám na základě sestavení doporučených kalorických hodnot přesně předepíše co, kdy a jak budete jíst, je zdravé stravování osvobozující a stejně, ba možná dokonce více účinné. Jedná se víceméně o návrat ke kořenům, k přirozenosti. Jde o to, abychom si vybírali to, co je pro naše těla dobré. V rámci zdravého stravování se tedy dává přednost potravinám v co nejpřirozenější formě před těmi, které jsou průmyslově zpracované. Jí se hodně ovoce, zeleniny, zařazují se luštěniny, obiloviny, oříšky a semínka. Zdravé stravování bere za hlavního dodavatele samu přírodu.
Této filozofii postupně podřizuje svou výrobu stále více společností, které mají ve sportovní výživě významné jméno a postavení. Mění složení svých produktů, ubírají na chemii a přidávají na přirozenosti. Věrným příkladem toho jsou třeba dnes velmi oblíbené raw tyčinky z ovoce a ořechů, které jsou vyrobené šetrnou metodou tak, aby byly ve vstupních surovinách zachovány všechny důležité živiny, jako jsou enzymy – tedy všechno živé, co se tepelnou úpravou nad 42° ničí.
V této souvislosti se dnes také často hovoří o tzv. superfoods, což jsou potraviny, jejichž konzumace přináší mimořádné zdravotní benefity. V duchu toho všeho společnosti a fitcentra ustupují od nabídky pečených a smažených pochutin, z nichž se při přípravě uvolňuje karcinogenní akrylamid. WHO se sama zasazuje o to, aby podobné postupy ze světa fitness a zdravého životního stylu zmizely.
Technologie vyhovující soukromí
Dobře padnoucí členství
Všudypřítomnost chytrých telefonů a aplikací dává zákazníkům do rukou jedinečnou možnost monitorovat svůj sportovní život a volný čas jednoduchým a účinným způsobem. Výsledky tohoto monitoringu navíc mohou mít vždy po ruce, aby srovnali svůj stav současný s tím minulým a nechali si přitom vyhodnotit, jak by měli postupovat v budoucnu. Tato skutečnost umožňuje navázání dynamického vztahu s vlastním tělem a snahami, které s ním souvisejí. Každý tak může mít svého malého osobního trenéra po ruce vždy a všude.
Fitcentra na tuto situaci reagují, ale obávají se jí. Což je zcela logické a přirozené. Když člověk může trénovat v pohodlí domova nebo venku na čerstvém vzduchu stejně účinně jako ve fitku a navíc v klidu sám a zdarma, proč by vlastně ono fitcentrum vůbec navštěvoval? Nové aplikace a technologie, které si zákazník může stáhnout (většinou zdarma nebo za zanedbatelný poplatek) mu totiž dávají to, co klasické fitcentrum nedokáže – individualitu, soukromí a klid. Pro ambiciózní samotáře ideální kombinace. Klasický mainstream, který nabízejí fitcentra, se tomu nikdy nemůže vyrovnat a ani tomu v tomto ohledu nemůže konkurovat.
Na druhou stranu tento současný trend motivuje fitness kluby k tomu, aby přehodnotili svůj dosavadní přístup a pokusili se nabízený program co nejvíce personalizovat tak, aby vyšli svým zákazníkům maximálně vstříc. V této snaze jsou však poněkud omezeni tím, co mohou nabídnout – protože v porovnání s neustále se vyvíjejícími chytrými aplikacemi a technologiemi mohou de facto klientům dát pořád to samé.
S tím, co mají, však mohou pracovat, obléknout to do nového kabátku, postarat se o kvalitní marketing a zapracovat na přirozenosti, která postupně začíná vládnout světu a zdravému způsobu života. Všechny tyto faktory jim mohou v očích zákazníků přidat na atraktivitě a způsobit, že jedinec zatouží po společnosti a opustí svou skořápku z individuality a soukromí, kterou mu dávají moderní aplikace a technologie. Koneckonců svůj chytrý telefon si s sebou přeci může vzít i na organizované skupinové cvičení, nebo osobní trénink, aby následně mohl získaná data porovnat a vyhodnotit.
Chytrý trénink
Umělá inteligence
V nadcházejících letech umělá inteligence přetransformuje fitness sektor ve více normativní systém, kde budou osobní trenéři postupně nahrazováni virtuálními kouči. Zařízení, která to umožňují, již pomalu začínají přicházet na trh – jedním z nich je Vi značky LifeBeam, který se vynořil z crownfundingu a připravuje se na velkolepý start.
Vi získává data ze senzorů umístěných na vašem krku a na základě toho podává informace a pokyny o dalším pohybu prostřednictvím dialogu vedeného ve speciálních sluchátkách. A teď si představte, co se stane, až se této myšlenky chytnou velikáni jako je Google, Apple, Microsoft a Facebook a začnou se v ní realizovat a přizpůsobovat jí svou činnost. Jak je vidět, v přicházejících letech můžeme ve světě fitness očekávat velké věci.
Práce s dechem
Práce s dechem přináší tělu i mysli významné zdravotní benefity. Toho jsou si vědomi i fitness kluby, které se dýchání začínají věnovat ve velkém – většinou se jedná o různé lekce jógy, meditace a pilates. Za tímto účelem se dnes pořádají vedené hodiny, workshopy, konference, školení, semináře, přednášky… Mohli bychom pokračovat dál. Společnost totiž začíná přicházet na to, jak moc dech ovlivňuje naše životy, naše vnímání reality a naše zdraví – fyzické i duševní. Schopnost vnímat dech a pracovat s ním tak neodmyslitelně patří k oblasti duševní hygieny, jejíž důležitost WHO propaguje.
Práce s dechem učí umění koncentrace, udržení pozornosti. Učí nás vnímat krásu přítomného okamžiku, být v klidu sami se sebou a navázat spojení s našim nitrem právě skrze dech. Jako taková mají dechová cvičení skvělý účinek na redukci, a při troše snahy a vytrvalosti možná i na úplnou eliminaci, stresu a s ním spjatých problémů. Nejen z toho důvodu pomáhá i těm, kteří mají potíže se spánkem. Dechová cvičení vnáší do našich životů klid, přirozenost a učí nás být sami se sebou, učí nás si sami sebe vážit a milovat. Dech a jeho uvědomění vnáší do našich životů řád, klid, jistotu a stabilitu.
Začněte den sportem
Aktivní dojíždění
Doby, kdy jste ranní cestu do práce museli překlepat v pomalém autobusu, přeplněné tramvaji, nebo v drkocajícím vlaku, se pomalu stávají minulostí. Dnešní svět přináší netušené možnosti. Jednou z nich je i aktivní dojíždění, v němž se skrývá ohromný potenciál. Napadlo vás někdy, jaké by to bylo, kdybyste si v autobusu, který vás veze do zaměstnání, mohli zacvičit? Ne? Tak teď si to můžete vyzkoušet. Nebo si to rozhodně budete moci vyzkoušet v dohledné době.
Ona novinka vychází z výše zmíněného problému, že moderní aplikace a technologie stahují lidi z fitcenter ven a domů. Což si kluby nechtějí nechat líbit. Navíc potom, co tuto skutečnost potvrdila studie, která zjistila, že 22 % lidí chodí ráno před prací běhat a 8 % dokonce s dronem, který sleduje a monitoruje jejich cestu. Jak tomuto konkurovat? Řešení evidentně existuje.
Jedná se o autobusy, které za jízdy nabízejí efektivní skupinové cvičení jako je třeba indoor cycling spojený s posilováním. Tuto novinku si můžete zajet otestovat do londýnského 1Rebel´s City studio, které svůj první autobus již vypustilo do světa. Chtějí lidi přimět k pohodlné fyzické aktivitě bez rušného londýnského provozu a zároveň jim dát možnost být produktivní a aktivní už od rána. Kromě možnosti kvalitního pohybu zde nabízí i lehké a zdravé občerstvení umožňující hostům zdravě posnídat chutné smoothie. Samozřejmostí je potom sprcha a hygienické zázemí.
Nová realita
Fitness a zábava
Virtuální realita, rozšířená realita, 360° obrazovka táhnoucí se od podlahy až ke stropu lákající na všepohlcující fitness zážitek. Poslední z technologií spojuje fitness a zábavu tak, jak tomu nebylo nikdy dřív.
Velkým trendem současnosti je Pokémon Go, hra fungující na bázi rozšířené reality, která zapojuje lidi tak, že chodí po skutečných ulicích a hledají a loví zde pokémony. Podle odhadů si tuto aplikaci loni v červenci stáhlo 75 milionů lidí, což je srovnatelné se 151 miliony členů fitness health klubů po celém světě.
V reakci na tuto skutečnost vznikl World of Cyberobics, jediný virtuální klub v Berlíně. Jedná se o produkci, která údajně stála miliony a která má plnit podobný účel jako např. Les Mills se svou filozofií všepohlcujícího fitness. World of Cyberobics totiž také nabízí pohlcující zkušenost, v tomto případě vás ale pohltí virtuálně rozšířená realita, do níž vás přivede ohromná obrazovka táhnoucí se po stěnách po celém obvodu místnosti a sahající od podlahy až ke stropu.
Poselství tohoto počinu je jasné: Najděte cesty, jak zabavit své klienty a nebojte se podstoupit riziko jejich ztráty v případě, že vaše nápady budou příliš extravagantní. Víte, co se říká – risk je zisk a také, že kdo se bojí, nesmí do lesa.
Nové a staré
Lehkost a mobilita
V současné době začínají gymy s prostorem, který mají k dispozici, pracovat mnohem kreativněji, než tomu bylo kdy dřív. Tohoto pokroku se týká i výroba a distribuce podlah, které je dnes možné maximálně přizpůsobit potřebám a zaměření daného klubu.
Rostoucí popularita funkčního tréninku a tréninku využívajícího jako zátěž pouze váhu vlastního těla podporuje tento trend, protože potřebuje využít každičký kousek prostoru pro své funkční účely. Na to zase reaguje výroba fitness vybavení a strojů, které jsou stále lehčí, aby se s nimi mohlo snadno manipulovat a aby tak vybavení gymu mělo pružný a flexibilní charakter. Tedy aby bylo možno stroje a další vybavení dle potřeb přesouvat a vytvářet tak prostory pro funkční zónu, freestylové areály, apod.
V závislosti na tomto trendu a požadavcích upravují výrobci své nabídky a ceny tak, aby byly pro klienty co nejatraktivnější. Snaží se jednat rychle, pružně a efektivně.
Platba za odbornost
Non-gym členství
Dnešní člověk má rád rozmanitost. To se týká i zdravého životního stylu, v jehož rámci často střídá svá působiště – v pondělí si zajde do posilovny, ve středu navštíví nějakou skupinovou lekci a v pátek si jde zaběhat do parku pod vedením chytré aplikace.
Někteří lidé indoorová cvičení nevyhledávají dokonce vůbec. Raději jezdí na kole, běhají, doma cvičí podle internetových videí, která jsou dnes snadno dostupná, a místo trenéra užívají chytré aplikace, které vyhodnocují jejich výkony. Takovým jedincům, pokud se ovšem nejedná o poloprofesionální, či dokonce o profesionální sportovce, však vždy bude chybět jedna věc – odborné vedení skutečného profesionála, který je bude hlídat a kontrolovat, aby vše prováděli tak, aby si neublížili a aby jejich snaha přinesla očekávané výsledky.
Reakcí na tuto potřebu se stává nový přístup, v jehož rámci by fitcentra měla nabízet možnost nezávislé porady s takovým odborníkem. V praxi by to mělo vypadat tak, že klient se může do klubu přijít poradit jednou, dvakrát, zkrátka nárazově, aniž by se musel stát členem a užívat služeb, které fitcentrum nabízí.
Holmes Places se o něco podobného pokusilo přibližně před rokem. Tento koncept nazvali Holmes Places 2 GO.
Všichni spolu
Skupinové cvičení
Jádrem úspěšného konceptu boutique fitness je dobře prezentované skupinové cvičení. Toho si všimlo i mainstreamové fitness, které se ze skupinových lekcí snaží udělat centrální element jejich nabídky. A to z dobrého důvodu – podle výzkumů u klientů, kteří pravidelně docházejí na skupinové lekce, existuje až o 30 % větší pravděpodobnost, že svému klubu zůstanou věrní, než u těch, jimž je skupinové fitness cizí. Navíc mezi těmi, kteří si během cvičení najdou nové přátele, je až o 40 % větší návštěvnost než u takových, kteří cvičí výhradně sami.
Filozofie skupinových lekcí vychází ze sociálního aspektu, který nemohou moderní technologie a chytré aplikace nikdy poskytnout. V tom tkví jejich největší síla a výhoda. A možnosti, které nabízí dnešní doba, jsou skutečně široké. Váš klub se nemusí omezovat na pouhý indoor cycling, nebo alpinning, existují i jiné alternativy, jako jsou třeba trx, flowin, jóga, venkovní cvičení, boot kempy, skupinové lekce běhání či jízdy na kole, funkční trénink, trénink se zážitkem rozšíření reality, apod.
Technologie sice mohou navodit pocit reálného života, ale lidé chtějí trénovat se skutečnými lidmi a poznávat nové přátele. V tom tkví velká šance, která může fitness kluby zase dostat na vrchol a rozšířit jejich stávající klientelu.
Odborně vedený odpočinek
Zotavení
Dnešní zrychlená doba nutí k neustálému spěchu. Lidé nejsou zvyklí odpočívat a neumí si odpočinek užít. Pravdou však je, že v rámci zdravého životního stylu je vyváženost aktivity nezbytná. Odpočinek by měl být stejně důležitý jako fyzická aktivita a měla by mu proto být věnována stejná pozornost.
Vrcholoví sportovci a jejich trenéři vědí, že úloha relaxace je pro odpovídající výsledky a vysoké výkony naprosto klíčová. Toto vědomí začínají přejímat i fitness kluby, které svým zákazníkům nabízejí nejen vyžití v oblasti sportu, ale i v oblasti relaxace a odpočinku.
Během jakékoliv fyzické aktivity je tělo vystaveno určitému druhu stresu. Aby vynaložené úsilí přineslo očekávané výsledky, je třeba organismu poskytnout dostatek prostoru pro vstřebání onoho stresu a pro celkovou revitalizaci. Cvičením vznikají ve svalech malé trhlinky, které je třeba zacelit, aby sval mohl prospívat. Tohoto zacelení docílíme jednak správnou výživou, jednak odpovídajícím odpočinkem. Efektivní relaxace nepomáhá ale jen tělu, nýbrž osvěžuje i mysl a umožňuje tzv. dobití baterek a načerpání nové energie pro všechny další činnosti – fyzické i psychické.
Z těchto důvodu fitness a wellness dnes spojují své síly, aby se postaraly o naše těla a mysli tak, aby byly funkční a zdravé. Užívají k tomu všech dostupných prostředků včetně expertů, kteří se v této oblasti snaží edukovat širokou veřejnost a seznamovat ji se skutečností, že aktivita a odpočinek jsou spolu nedílně spjaty a spojuje je právě ona důležitost a naléhavost vzájemné harmonie a souladu. Vhodným doplňkem této snahy se může stát i účelné zařazení různých body-mind cvičení, jako je třeba jóga, pilates, dechová cvičení, protahovací cvičení, apod. tak, aby byly vyvážené s dynamickými lekcemi typu HIIT a Tabata.
Kultura pohybu
Aktivní vzdělávání
Je čas něco provést se stále rostoucí dětskou obezitou a bojovat s ní kreativně. Pravdou je, že v tomto směru již byla odvedena velmi dobrá a kvalitní práce, i přesto každý nový nápad je v této oblasti vítaným počinem.
Úspěch hry Pokémon GO ukázal, jak snadné je přimět děti k pohybu prostřednictvím něčeho, co milují – hry, chytré aplikace, moderní technologie. Ať už se nám to líbí, nebo ne, dnešní doba je dobou technickou, a chceme-li děti pochopit a pomoci jim, musíme se naučit mluvit jejich jazykem a porozumět jejich řeči. A tou mluví hry a aplikace. Tuto skutečnost skvěle uvádí do praxe právě Pokémon Go, v tomto směru bychom si z ní tedy měli vzít příklad.
I školy se snaží – usilují o to, aby fyzickou aktivitu pevně zakořenili do každodenního života dětí tak, aby se pro ně stala přirozenou. V duchu toho vznikají lesní školky, školní hodiny vedené venku, dokonce ve vybraných školách v USA tráví děti celé dny za lavicemi, kde jim místo židlí slouží kola, horolezecké sedačky, nebo otočné židle rozmístěné na různých stanovištích.
Aktivita by pro děti měla nejen ve škole představovat něco přirozeného a snadno dosažitelného, co budou moci provozovat kdekoliv a kdykoliv. Klasické výukové hodiny, kde se z celého těla kromě mozku užívají pouze ruce, by měly být částečně nahrazeny interaktivními výukovými lekcemi, které dětem pomohou fyzickou aktivitu zařadit do přirozené každodenní činnosti tak aby vnímaly, že je pro ně normální a běžná.
Síla míru
Prostor pro meditaci
V rámci péče o zdravé tělo i zdravé nitro, o níž jsme hovořili už na začátku, se v současné době dostávají do popředí oblíbenosti i různé meditační techniky, které, podobně jako wellness, umožňují tělu i mysli jedinečnou obnovu, regeneraci a odpočinek.
Kolik lidí, tolik meditací. Podobně jako se liší jóga každého z nás, protože všichni jsme originály, liší se i meditace každého z nás. Každý jedinec do ní vnáší svou osobitost, charakter, obavy, sny. Meditace nás učí umění koncentrace, učí nás být v klidu sami se sebou a se svým dechem. Dává nám možnost oprostit se od všeho vnějšího a zakusit krásu a neopakovatelnost přítomného okamžiku oproštěného od všech těžkostí a problému každodenního všedního i méně všedního života.
Po vyřčení slova meditace si zřejmě většina z nás představí vyhublého jogína sedícího na úpatí hory v lotosovém sedu. To je ale pouhý jeden aspekt meditace. Její vlastní provedení vůbec takové být nemusí. Protože meditace nás učí chápat sebe sama a chovat se k sobě tak, abychom byli šťastní a spokojení. Zbavuje nás stresu, napětí, netrpělivosti, závisti, strachu i rozčilení. Každý k tomu potřebuje jiné prostředí a tak není důvod, cítí-li se někdo klidně, stabilně a bezpečně ve svém oblíbeném fitcentru, proč by nemohl meditovat právě tady. Právě v tom je kouzlo svobody a volnosti meditace. Každý podle svého.
To začínají chápat i fitcentra, která v duchu toho začínají buď budovat speciální prostory pro meditaci, nebo zařazují lekce, které se meditaci věnují.
Létající výživa
Hmyzová dieta
Delikatesy, na nichž si pochutnávají v Asii a Africe, si pomalu, ale jistě začínají nacházet cestu i na britské a americké stoly. Vzhledem k výsledkům některých výzkumů, které tvrdí, že vlivem růstu a globalizace populace budou v roce 2050 potřeba nové zdroje potravy, budeme možná muset překonat znechucení, jemuž se při představě pojídání hmyzu nevyhneme.
Protože právě hmyz podle odborníků představuje novou nevyčerpatelnou studnici přírodních zdrojů potravin – údajně totiž existuje snad více než milion druhů, které doposud nebyly objeveny. Kromě toho je hmyz bohatý na minerály jako je železo a zinek, má málo tuku a kalorií. Díky těmto vlastnostem je jeho konzumace vhodná pro všechny, zejména pak pro fitness nadšence, kteří se snaží stravovat racionálně a tak, aby to jejich tělům prospívalo.
A některé společnosti produkující ručně dělané pochutiny, již začínají do svých výrobků hmyz zařazovat. Například některé energetické tyčinky obsahují kousky cvrčků a kobylek. Pokud chcete ochutnat skutečné hmyzové jídlo, zajděte třeba do restaurace Black Ant v New Yorku, nebo do Grub Kitchen v Pembrokeshire ve Velké Británii.