ESCAPE: Proč neříkáme, že děláme CrossFit?

CrossFit přenesl funkční trénink do mainstreamu. Můžete se ale vydat i jinou cestou. Vymyslete si něco svého. Originální, autentický a jedinečný koncept. Jak na to se dozvíte v našem článku.

Zvedáme, běháme, skáčeme… Ale není to tak úplně hlavní obsah slova CrossFit. Ve skutečnosti často vykonáváme stejné pohyby, jaké vykonávají i crossfiťáci, ale CrossFit to prostě není. Důvod proč ho neděláme není ten, že by to nebyl zajmavý koncept. To bezesporu je. Ale pokud nejsme zaregistrovaní v oficiální databázi licencovaných klubů CrossFit, tak to co děláme, tak není CrossFit. Mnoho trenérů a klubů tvrdí, že nabízejí CrossFit ačkoliv nejsou držiteli licence a záruky kvality. Skutečné jméno CrossFitu tak poškozují neseriózností. Předstírají, že jsou součástí něčeho, čeho ve skutečnosti nejsou.

jg_matrix_ATL_stairs-R2-F_mk

Proč kopírovat cizí myšlenku, když to možná sám zvládnu lépe?

CrossFitový trénink není jedinečný. Pokud vám někdo řekne, že dělá CrossFitové squaty, odkažte ho prosím na nás. Skutečně by nás zajímalo, jaký je rozdíl mezi klasickým squatem a CrossFitovým squatem. CrossFit sám o sobě je totiž mnohem víc než pouhý balíček cvičení a pohybů. Je to značka. Je to komunita. Komunita lidí, kteří určitým způsobem žijí a určitým způsobem se prezentují.

hts-1000px

Proto by se kluby buď měly oficiálně připojit ke CrossFitové komunitě nebo by se měly vydat svou vlastní cestou. A to, čemu se věnují, nazývat třeba funkčním tréninkem.

Proč tedy předstírat, že jste legitimním poskytovatelem CrossFitu, když to tak není? Proč nevytvořit svůj vlastní koncept, který pro vás bude autentický a jehož budete nedílnou součástí? V 3D FITNESS jsme hrdí na to, že jsme se připojili k těm, kteří se tak realizují. Ani vás nic nezastaví v tom, abyste byli dokonale autentičtí, když se k tomu skutečně rozhodnete a odhodláte.

Přimějte lidi, aby trénovali intenzivně, ALE bezpečně a efektivně

Chcete-li najít účinnou alternativu CrossFitu, která jej dokonce možná i v mnohém překoná, budete si potřebovat ujasnit několik klíčových bodů. Především musíte lidem dát totéž, co CrossFit. Jen jinak. Jedná se o osobitý styl cvičení, vysokou intenzitu, ohromující výsledky a dech beroucí výkon.

EST-FLIP2_TiyR_3173_D4J_5863-retouched

Vybrali jsme 6 bodů, které považujeme za skutečně důležité:

1. Školení techniky správného pohybu

Pro tento druh pohybu je třeba naučit lidi správný způsob vykonávání. Důležité pohyby, jako jsou přítahy, dřepy, shyby, skoky na boxy, gymnastické prvky apod., můžete nechat lidi vykonávat pouze tehdy, když jste si skutečně jistí, že ovládají správnou techniku pohybu. Nejhorší je riziko úrazu. Výsledkem povzbuzování k velkému výkonu a zdvihu těžké váhy může být pro nepřipraveného jedince neovládajícího základní techniku správného provedení ošklivá kýla a stejně ošklivě podryté sebevědomí.

EST-VB5_VertBall_3173_D4J_5297

2. Zařízení, díky němuž mohou všichni trénovat silově

Silový trénink dnes zažívá skutečný boom. Ideálem krásy již není štíhlost, ale silné a vypracované tělo, které dokáže zvednout zajímavou váhu. Pokud chcete veřejnost nalákat na autentický silový trénink, budete potřebovat odpovídající vybavení. Začíná to tyčemi, koly a závažími. V závěsu za nimi jde o stojany a konstrukce, úložné regály či boxy, kam bude možné váhu odložit a které budou schopné cvičení zlehčit, ztížit nebo jen změnit, aby bylo variabilní a stále zábavné.

Některé konstrukce umožňují dvěma či více cvičencům současně trénovat odlišné pohybové vzorce (dřepy, shyby, tahy, přítahy, apod.). Jednak tím účelně využijete každičký kousek podlahové plochy a také budete své klienty skupinově motivovat k perfektním a dlouhodobým výsledkům. Respektive oni se budou motivovat navzájem sami.

3. Vzpírání

CrossFit se zasloužil o mimořádný nárůst popularity vzpírání. Mnoho lidí díky tomu hledá kluby, kde by si mohli dopřát tento způsob tréninku. Standardní sada nemusí být vyloženě určena pro vzpírání. Stačí, když bude splňovat nutná kritéria. Tyče by měly být dostatečně flexibilní a pevné pro úchop. Nutná je rovněž speciální podlaha, která ochrání jak prostor vaší provozovny, tak i vybavení samotné. Postarejte se o to, aby u vás lidé mohli vzpírat v bezpečném a čistém prostředí a začněte si užívat výhod plynoucích z tohoto typu tréninku.

MX13_LIFESTYLE_AP_female close arms_barbell

4. Kardiovaskulární trénink nového věku

CrossFit kombinuje funkční pohyb ve více rovinách s přímočarým kardio cvičením. Běh a veslování jsou nedílnou součástí CrossFitové tréninkové jednotky WOD (Workout of the Day). Do svého jedinečného programu ale můžete zařadit jakékoliv jiné kardio cvičení.

Kvalita a funkčnost kardio strojů se v poslední době hodně zlepšila. To dokazuje například běžecký pás poháněný vašima vlastníma nohama S-Drive od značky MATRIX, Concept SkiErg pro nordické lyžování a úžasný veslovací trenažér W1- MATRIX. Tato zařízení kombinují intenzivní trénink s fenomenálními výsledky.

kk

Jsou snadno použitelná a poskytují realistický zážitek podobající se pohybu ve skutečném životě. Můžete je i skvěle zapojit do intervalových či kruhových tréninků a do výzev zaměřených na spalování kalorií.

5. Inovace

Každý klub musí udržovat inovace. Existují amatérští fitness nadšenci, kteří mají přístup k mnoha informacím a očekávají to nejlepší. Průmysl by měl držet krok s tím, co chtějí a vyžadují. Snaha každého majitele klubu či trenéra by měla být považována za inovaci. Jakmile tedy získáte svůj program ve stylu CrossFitu, neusínejte na vavřínech a postupujte neustále kupředu. Inovujte, osvěžujte, měňte a buďte variabilní a neustále v pohybu.

6. Finální požitek

Existuje několik dalších aspektů, které mohou příjemný trénink proměnit v trénink bezkonkurenční. Samotný design je velmi důležitý, obzvláště dnes, kdy chce spousta lidí pracovat v tom nejlepším možném prostoru. Klubová značka a styl marketingu doplňuje celkový obrázek, který si o vás zákazníci utvoří.

OCTAGON_Chatham_3173_D4J_6817

Vytvořte si vlastní budoucnost intenzivního pohybu

CrossFit přenesl funkční trénink do mainstreamu. Za to bychom mu měli poděkovat. Můžete se samozřejmě připojit k registru a stát se dalším gymem, který bude svým klientům nabízet skutečný CrossFit. Můžete se ale vydat i jinou cestou. Vlastní cestou. Vymyslete si něco svého. Originální, autentický a jedinečný koncept. Ujistěte se ale, že to, co děláte, děláte skutečně tak, jak se to dělat má.

Zajímáte se o kvalitní vzdělávání?

Pro další informace o speciálních tréninkových metodách, o nichž jsme zde hovořili, se podívejte na naše vzdělávací kurzy a fitness školení v 3D FITNESS ACADEMY.

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.