6 nenápadných fitness zabijáků a rady jak se jim vyhnout
Získat dobrou kondici není snadné. Ještě těžší však je si ji udržet. Vše závisí i na těch nejmenších zdánlivě nicotných detailech. Nenápadní fitness zabijáci, kteří vám kazí trénink číhají na každém kroku. Zanedbané maličkosti se mohou stát fitness zabijáky, které zhatí vaši snahu a naději na pokrok. Pojďme si říct, kteří zabijáci to jsou a jak se jim v budoucnu zdárně vyhnout.
Získat dobrou kondici není snadné. Ještě těžší však je si ji udržet. Vše závisí i na těch nejmenších zdánlivě nicotných detailech. Od toho, jaké běžecké boty si vyberete, přes volbu restaurace vhodné pro sobotní večeři, až po naplánování každodenní fitness rutiny. Zanedbané maličkosti se totiž mohou stát fitness zabijáky, které zhatí vaši snahu a naději na pokrok. Aby se vám tito zabijáci vyhnuli velkým obloukem, rozhodli jsme se je pojmenovat a poradit, jak si je držet od těla.
1. Telefon
Pokud bez chytrého telefonu nedáte ani ránu a neobejdete se bez něj ani v posilovně, bude těžké udržet vaši tepovou frekvenci v optimální výši. Proč? Protože psaním textových zpráv či přijímáním hovorů během cvičení vybočíte z nastaveného tempa a těžko se vrátíte zpátky. Nehledě na to, že koncentrace na provádění daného cviku je výrazně nižší, než by byla v případě, kdy byste cvičení věnovali plnou pozornost.
Co s tím?
Telefon si s sebou do fitka neberte. Nechte ho v šatně. Hodinku to bez vás vydrží každý. Pokud telefon používáte jako mp3 přehrávač, přepněte do režimu Nerušit.
2. Víkend
Dodržovat cvičební a hlavně stravovací plán během pracovního dne, kdy máte pevně stanovený režim, je pochopitelně výrazně jednodušší, než se ho držet o víkendu, kdy ke slovu přichází touha po odpočinku a společenský život. V obou případech na vás čeká řada pokušení, jimž je těžké nepodlehnout.
Co s tím?
Umožnit si podvádět jednou či dvakrát do měsíce je v pořádku. Pokud by k tomu ale mělo docházet každý víkend, vaše celotýdenní snaha by mohla pravidelně přicházet vniveč. Proto neupouštějte od svého plánu ani o víkendu. Přemýšlejte a pokuste se na nově nastalé situace co nejlépe zareagovat. Na oslavu jděte najedení, laskominy vás potom nebudou tolik pokoušet. Z občerstvení si vybírejte zdravé alternativy. Navštěvujte restaurace s odlehčenou kuchyní a alkoholické nápoje prokládejte vodou.
3. Věnujete se pouze jednomu druhu fyzické aktivity
Našli jste jednu fyzickou aktivitu, která vás baví a naplňuje a proto nemáte tendence dělat ještě něco jiného? Zde je však třeba si uvědomit, že jakmile si tělo na provádění nějakého pohybu zvykne, přestane jej časem výrazněji stimulovat. Důsledkem toho se pak neposouváte vpřed tolik, jako na začátku.
Co s tím?
Věnujte se svému oblíbenému sportu i nadále. Ale zkoušejte i nové. Dávejte tělu další impulsy k tomu, aby se neustále rozvíjelo a zdokonalovalo. Střídejte například silový trénink s kardiem. Vyzkoušejte intervalový trénink či tabatu nebo si zajděte na jógu.
4. Volíte nesprávnou hudbu
Posilovna nemusí být úplně tím nejlepším místem pro poslech pohodového jazzu. Výběr nesprávné hudby může negativně ovlivnit celkový průběh vašeho tréninku. Může nepříznivě působit na rytmus a intenzitu pohybů vašeho těla.
Co s tím?
Pokuste se synchronizovat rytmus hudby s tempem vašeho tréninku. To pomůže nejen k udržení intenzity, ale i k potlačení malého dotěrného hlásku ve vaší hlavě, který nabádá k zastavení.
5. Zamilovali jste se do sportovních nápojů
Pokud se zrovna aktuálně nenacházíte v dlouhodobé fyzické aktivitě, jako je maraton nebo jízda na kole, neexistuje jediný důvod, proč byste si měli dopřávat sportovní nápoje. Ty totiž, jsou-li užívány nesprávně, mohou natropit více škody než užitku. A to díky vysokému obsahu cukru.
Co s tím?
Pijte vodu. Hydratace je nezbytná pro všechny aspekty správného tréninku. Pijte vodu a zaženete únavu, vyčerpání a nutkavé chuti na sladké. Pokud vám čistá voda nechutná, osvěžte ji třeba plátky citronu s lístky máty.
6. Příliš pevný úchop
Tento bod směřuje hlavně k trenérům. Příliš pevný úchop nezpůsobí nic jiného než posílení předloktí a vyšší rychlost vykonávaného pohybu. To však může nadměrně vyčerpat ramena a vyplýtvat drahocennou energii. Ta by jinak mohla být ušetřena na efektivnější provádění daného cviku.
Co s tím?
Jednoduše se pokuste úchop uvolnit. Nebo investujte do některých polstrovaných rukavic a popruhů, které při výkonu různých cviků zmírní napětí v prstech, zápěstích i předloktích.