5 kroků, které vás udrží na podzim i v zimě v kondici

Podzim je tady. Obáváte se, že s odchodem léta zmizí i vaše kondice? Chovejte se stejně a udržujte se ve formě i během chladných měsíců! Máme pro vás 5 kroků, které vás na podzim i v zimě udrží v kondici. Tak s chutí do toho.

Obáváte se, že s odchodem léta zmizí i vaše kondice? Chovejte se stejně a udržujte se ve formě i během chladných měsíců!

Podzim je tady. Dobrou zprávou je, že nastává čas na to, abyste se oblékly do krásných nových bot a oblečení, které jste pro tuto dobu schraňovali. Špatnou zprávou je, že se musíte připravit i na každoroční nápor zimních bouří stejně jako na to, že v záležitosti sportu nastane jako každoročně určité nespecifikovatelné bezvětří, protože vás jistě skolí nějaké to nachlazení… Ale nemusí tomu tak být. Nebo alespoň ne tak úplně. Nedejte chřipce šanci a podejte imunitnímu systému pomocnou ruku. Samozřejmě tím nemyslíme zdvojnásobit denní dávku šumivého vitaminu C.

5 kroků, které vás udrží na podzim i v zimě v kondici_01.jpg

Rob Hobson, nutriční terapeut působící ve společnosti Healthspan, autor knihy Detox Kitchen Bible Cookbook (Detoxikační kuchařská bible) a osobní trenérka Mollie Millingtonová sdílejí špičkové tipy pro cvičení a vylepšení stravy, díky nimž se svěží a fit udržíte i v zimě.

1. Přijměte změnu ročních období

Zdravá a vyvážená strava je klíčem k dobrému zdraví. Je pro vás snazší jíst zdravě v létě? Přechod na zimu nemusí nutně znamenat, že všechny zdravé návyky musí skončit v propadlišti dějin. „Vyměňte berries a saláty za kořenovou zeleninu, jablka a hrušky, které jsou stejně zdravé,“ říká Rob. „Problém je v tom, že chladné počasí a temné večery často probouzejí chutě na jídla, která se nám líbí vizuálně.“

5 kroků, které vás udrží na podzim i v zimě v kondici_02.jpg

Smoothies stále představují skvělý způsob, jak vyřešit snídani a vajíčka a kaše jsou zase perfektní, pokud hledáte něco, co vás zahřeje. Zkuste „ohřát“ večerní saláty začleněním vařených celozrnných obilovin. Dopřávejte si vývary, krémové polévky, kde místo smetany použijete třeba jogurt, zapékejte a duste zeleninu a dávejte ji jako přílohu k masu nebo ji jezte jen tak samotnou. „Mrkev, dýně, červená řepa – podzimní sezónní zelenina je stejně krásně barevná jako ta letní a tato ´duha na talíři´ je skvělým způsobem, jak zajistit dostatečnou konzumaci nezbytných živin.“

2. Používejte doplňky stravy chytře

Mnozí z nás řeší problém, až když nastane. To se týká i doplňků stravy – například vitamin C začneme užívat až tehdy, kdy se skutečně necítíme dobře. Imunitní systém ale nejlépe funguje, když je podporován nepřetržitě. Začněte proto užívat multivitamin, když vám nic není a cítíte se zcela zdraví a v pohodě.

5 kroků, které vás udrží na podzim i v zimě v kondici_03.jpg

„Pokud chcete, aby vás imunitní systém podržel v období zimních chřipek a nachlazení, musíte si uvědomit, že nelze posílit imunitní systém jako takový, ale zvýšit jeho výkonnost a schopnost odvádět svou práci tak, jak se patří,“ vysvětluje Rob. „Obecně platí, že multivitamin a minerální látky jsou dobrým a cenově dostupným způsobem, jak vyplnit jakékoliv nedostatky ve stravě a dodat živiny tradičně spojované s posilováním imunity, jako je zinek a vitamin C i v zimním období postrádaný vitamin D.“

3. Nešetřete ostrým kořením

„Tato sezóna vydatných polévek, pečení a dušení představuje skvělou možnost, jak si příjemně okořenit život zařazením rozličných druhů koření. Inspirujte se u oblíbených obchodních řetězců a zařaďte ostré koření do teplých nápojů, smoothies, polévek i třeba sušenek a dalších pečených sladkostí. „Jsem velkým fanouškem kořenění po celý rok. Příležitost se nabízí v každém pokrmu či nápoji,“ říká Rob. „Koření nejsou pouze dobrým zdrojem minerálů, jako je železo, hořčík a vápník, ale mnohá z nich obsahují i protizánětlivé sloučeniny, jako je kurkumin, který najdete třeba v kurkumě.“

5 kroků, které vás udrží na podzim i v zimě v kondici_04.jpg

4. Zkuste odpolední cvičení

Pravidelná fyzická aktivita významně podporuje přirozenou obranyschopnost organismu. Pokud víte, že temná rána a večery vás od pohybu odrazují, změňte svůj tréninkový režim a centrujte jej do poobědního času a brzkého odpoledne. Podívejte se na odpolední lekce v nedalekých fitness centrech nebo si běžte zaběhat.

Pokud se vám nechce opouštět kancelář, vyzkoušejte HIIT a jógu a ušetřete čas i peníze využitím nezměrných možností fitness videí na YouTube. „Na mých webových stránkách (ptmollie.com) najdete až 100 volně dostupných tréninků, pro jejichž provádění nepotřebujete žádné nebo jen minimální vybavení a pomůcky. Každý trvá přibližně 15 minut, takže si v klidu stihnete zacvičit třeba během polední pauzy, a navíc můžete zapojit i kolegy,“ říká Mollie.

5 kroků, které vás udrží na podzim i v zimě v kondici_05.jpg

5. Nedovolte, aby vás zastavilo počasí

Investujte do vhodné obuvi a nepromokavé bundy a už se nebudete muset bát, že vám plánovanou procházku překazí nepřízeň počasí. I pokud to do práce máte moc daleko nebo se jedná o cestu, kterou není bezpečné či možné absolvovat pěšky, má Mollie řešení: „Zkuste vstát o něco dříve a využít půl hodinku před zahájením pracovní doby k tomu, abyste se rychle procházeli kolem budovy, kde pracujete.“ Pokud šetříte na Vánoce, pak vězte, že dlouhé víkendové procházky jsou skvělým způsobem, jak ušetřit a ještě se skvěle pobavit. „Sporttester, krokoměr nebo jakýkoliv podobný monitoring aktivit či telefonní aplikace počítající kroky apod., se může rovněž stát dobrým motivátorem,“ dodává Mollie.

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.