10 nejčastějších výmluv proč nejít cvičit a šikovné rady, jak na ně vyzrát

Jste moc zaneprázdnění? Máte toho hodně v práci? V noci jste se nevyspali a cítíte se unavení? Myslíte si, že se o vás pokouší nějaká nemoc? Řeknete si, že to jsou určitě dobré důvody proč pravidelný trénink pro tentokrát vynechat. Ale vynecháte jednou, dvakrát…a stane se to pravidlem. Pozor! Všichni dobří trenéři tyhle výmluvy znají. Přinášíme vám rady, jak na výmluvy vyzrát.

Jste moc zaneprázdnění? Máte toho hodně v práci? V noci jste se nevyspali a cítíte se unavení? Myslíte si, že se o vás pokouší nějaká nemoc? Řeknete si, že to jsou určitě dobré důvody proč pravidelný trénink pro tentokrát vynechat. Ale vynecháte jednou, dvakrát…a stane se to pravidlem. Pozor! Všichni dobří trenéři tyhle výmluvy znají.

„Je příliš chladno.“  Ve fitku se ale topí. „Nemám ráda, když musím svého psa nechat samotného doma.“ Vyvenčíte ho před odchodem do posilovny a znovu po příchodu. Přestaňte se vymlouvat a otevřou se vám dveře ke skvělým výsledkům. Sestavili jsme seznam 10 nejčastějších výmluv, které hatí naše snahy o dosažení dokonalé postavy, perfektní kondice i psychické pohody.

10 nejčastějších výmluv proč nejít cvičit a šikovné rady, jak na ně vyzrát_01.jpg

1. „Po práci jsem taak unavený…“

Pravidelná fyzická aktivita dává z dlouhodobého hlediska výrazný přísun energie. „Vstávejte brzo a choďte cvičit před prací,“ radí trenér celebrit Mike Ryan s Gym Fitness Institute. Nebo strhněte kolegy a zajděte společně do posilovny během polední pauzy před tím, než se najíte. Jednak na to nebudete sami, což je vždycky lepší a navíc budete mít po celé odpoledne až do večera energii na rozdávání.

2. „Jsem moc zaneprázdněný.“

Řekněte nám, kdo v dnešní době není zaneprázdněný? Když se chce, všechno jde. A tak si jistě i vy dokážete naplánovat čas, který budete věnovat pouze sami sobě. Berte to jako schůzku, jednání sami se sebou a jednoduše zapište do diáře den a čas, kdy půjdete cvičit. S tímto termínem operujte jako s důležitým setkáním. Uvidíte, že se vám to vrátí i s úroky.

3. „Musím hlídat děti.“

Zůstat aktivní a zdravý kvůli svým dětem by mělo být hlavním důvodem, proč tuto výmluvu vyškrtnout ze svého slovníku. Zjistěte si, zda se v okolí fitka, případně přímo v něm, nenachází nějaký dětský koutek či možnost krátkodobého pohlídání. Zkuste se domluvit s manželem, kamarádkou či rodiči, aby vám vaše drobečky na chvilku pohlídali. „Nebo prostě cvičte se svými dětmi,“ radí Ryan. V dnešní době to je celkem trend a dokonce i některé programy zahrnují cvičení s ratolestmi. „Můžete si udělat třeba vyjížďku na kole nebo na bruslích, běžte se projít nebo si zahrajte nějakou míčovou hru.“

10 nejčastějších výmluv proč nejít cvičit a šikovné rady, jak na ně vyzrát_02.jpg

4. „Všechno mě bolí.“

Ujistěte se, že v rámci jednotlivých tréninků nezatěžujete dokola stále určité svalové skupiny, zatímco ty další zanedbáváte. Kombinujte aktivity, jimž se běžně věnujete a prostřídejte například běh s jógou, kolo s posilovnou nebo třeba brusle s TRX. Pokud je ale bolest tak veliká, že vám dělá problémy vykonávat běžné činnosti, trénink skutečně vynechte. Zvolte třeba jen lehkou chůzi nebo plavání. Ale pamatujte – čím silnější budete, tím méně to bude příště bolet. A sílu získáte jedině tréninkem.

5. „Nevím, jak mám používat stroje v posilovně.“

Nejjednodušším řešením je požádat trenéra, aby vám vysvětlil nebo přímo ukázal, jak daný stroj používat. Kromě toho existuje i mnoho online zdrojů, které vám pomohou se s daným strojem seznámit a udělat si jistou představu o takovém cvičení. Správnou techniku a stroj v akci, vám ale nejlépe ukáže a poradí samotný trenér, který je na to proškolený. Překonejte svůj strach a jděte do toho.

10 nejčastějších výmluv proč nejít cvičit a šikovné rady, jak na ně vyzrát_03.png

6. „Přibral jsem a stydím se.“

Pamatujte si, že v posilovně se všichni soustředí na své vlastní tělo. Nejsou tam proto, aby soutěžili, kdo vypadá nejlépe. Tělocvičnu vnímejte spíše jako útočiště, kde se potkáte s lidmi se stejným zájmem. Dejte si pozor na to, abyste zbytečně nepřepálili začátek. To by vás do budoucna jen demotivovalo a dost možná byste příště nepřišli vůbec. „Požádejte trenéra, aby vám ukázal cviky, s nimiž byste měli začít. Seznamte se s personálem fitness klubu a prostě si to užívejte,“  říká s úsměvem Mike Ryan.

7. „Nemám žádné výsledky.“

„Nejprve je třeba určit si cíl,“ radí Ryan. „Chcete vyrýsovat svaly? Pak tomuto cíli uzpůsobte nejen trénink ale i výživu. Začněte nastavením malých, ale realistických cílů.“  Ujistěte se, že neusínáte na vavřínech a netrénujete stále stejným způsobem. Šokujte své svaly, abyste získali výsledky. Postarejte se o to, aby váš trénink byl variabilní a pestrý. A především si uvědomte, že výsledky plynou z pořádné dřiny a tvrdé práce. Protože bez práce nejsou koláče.

10 nejčastějších výmluv proč nejít cvičit a šikovné rady, jak na ně vyzrát_04.jpg

8. „Mám zpoždění.“

„Dorazte i tak,“ říká Ryan. Pravděpodobně se na lekci dostanete, pokud před začátkem nezamykají dveře. Nebo případně zkusíte jiné cvičení, které bude zrovna dostupné. Alespoň vyzkoušíte něco nového a vystoupíte ze své komfortní zóny. Pokud přijdete pozdě na osobní trénink, bude trenér moci vytvořit kratší, ale náročnější cvičení nebo si na vás najde čas později. Pamatujte, že jakýkoliv čas věnovaný pohybu za to stojí.

9. „Kardio mě nudí.“

Vyzkoušejte funkční trénink, jako je třeba TRX, kde jediným odporem je vaše vlastní tělo. Svaly nejen posílíte, ale i protáhnete a zaručujeme, že se i pořádně zapotíte a spálíte pěkných pár kalorií. Nebraňte se ani intervalovému tréninku, který vám ve velmi krátké době (12 – 20 min) nabídne workout vysoké intenzity, které vydá za 45 – 60 min běžného cvičení.

10 nejčastějších výmluv proč nejít cvičit a šikovné rady, jak na ně vyzrát_05.jpg

10. „Mám kocovinu.“

Na to jste měli myslet, než jste šli do baru a měli jste omezit příjem alkoholických tekutin. S tím teď už sice nic nenaděláte, ale rozhodně kvůli tomu nevynechávejte trénink. Cvičení je dobrým lékem téměř na všechno. Dejte si pořádně do těla a vypoťte to ze sebe. Pijte hodně vody. A dávejte si pozor, aby se výmluva kocovina nestala pravidlem.

Stačí chtít.

Rádi vám poradíme
i s vaším fitness

Realizujeme úspěšná fitness centra. Při naší práci vytváříme příjemnou atmosféru s klienty u malých i velkých projektů.

KONTAKTUJTE NÁS
Business, Equipment, E-commerce, Academy, Gym
Rádi vám poradíme i s vaším fitness

Získejte E-Book zdarma

Zadejte svůj e-mail a obdržíte komplexní návod, jak bezpečně a úspěšně obnovit provoz Vašeho fitness centra.

Přihlášením souhlasíte se zasíláním obchodních sdělení a se zpracováním osobních údajů.