Silový trénink – ideální činnost k posílení vašeho zdraví

Nedávný výzkum ukázal, že zařazení i malého množství silového tréninku do pravidelného týdenního cvičebního režimu dokáže výrazně snížit riziko vzniku nadváhy, obezity, cukrovky a hypertenze.

Faktem je, že rezistentní trénink dodává tělu pružnost a sílu. Podle výsledků nedávné studie ale vykazuje i příznivé účinky na činnost srdce. Průzkumy zjistily, že stačí zařadit silový/odporový trénink několikrát do týdne a riziko vzniku metabolického syndromu se tím výrazně sníží.

MX13_LIFESTYLE_AP_females-incline-male-landmine_gym lores

Metabolický syndrom představuje kombinaci cukrovky, vysokého krevního tlaku a obezity. Každá z těchto nemocí je nebezpečná sama o sobě. Když se ale spojí dohromady, vytvoří kombinaci přímo děsivou. Existence metabolického syndromu významně zvyšuje riziko kardiovaskulárních onemocnění a mrtvice. Po dlouhou dobu bylo jako prevence před vznikem metabolického syndromu doporučováno aerobní cvičení. Pozitivní výsledky rezistentního tréninku ale nejsou v povědomí společnosti ještě tak pevně ukotveny.

Odporový trénink byl dlouho popisován jako předcházení riziku vzniku cukrovky typu 2 a onemocněním kostí. Do nedávné doby se nikde příliš nemluvilo o tom, že jeho zařazení do pravidelného cvičebního plánu může mít příznivé účinky i na redukci rizika vzniku metabolického syndromu,“ říká hlavní autorka studie Esmée Bakkerová, specialistka na sportovní medicínu a kardiologii působící v Holandsku.

MX13_LIFESTYLE_AP_male-dips-female-resting_gym lores

Odolávající nemoci

Bakerová a její tým spolupracovali s 7 418 muži a ženami ve středním věku, kteří mezi lety 1997-2006 absolvovali sérii lékařských vyšetření. Během této studie respondenti zaznamenávali frekvenci a typ fyzické aktivity, které se věnovali. „Na začátku studie byli všichni zdraví. Po letech se vrátili na vyšetření, abychom zjistili, zda se objevil metabolický syndrom,“ popisuje průběh studie Bakkerová. Tým odhalil, že u 1 147 účastníků neboli u 15 % z nich, se během let vyvinul metabolický syndrom. Kromě toho zjistili, že nejen rezistentní, ale i odporový trénink výrazně snižuje riziko jeho rozvinutí.

Malá změna, velké úspěchy

Přišli jsme na to, že zařazení 2-3 lekcí silového tréninku týdně, nezávisle na aerobním tréninku, významně snižuje riziko vzniku metabolického syndromu,“ vysvětluje Bakkerová a dodává: „a navíc velmi malé množství rezistentního tréninku týdně – méně než hodina – snižuje riziko vzniku metabolického syndromu až o 29 % oproti situaci, kdy není zařazen vůbec žádný rezistentní trénink.“

Také jsme zjistili, že ideálně 2-3 lekce odporového tréninku a minimálně 150 minut aerobního tréninku v mírném tempu týdně se ukazují jako velice účinná prevence před vznikem metabolického syndromu,“ dodává Bakkerová.

MX13_LIFESTYLE_AP_male deadlift_gym

Tyto výsledky vznikly nezávisle na jiných životních návycích účastníků studie. Výzkum přinesl ještě jeden zajímavý poznatek – ukázal, že větší týdenní míra odporového tréninku (více než doporučované 2-3 lekce týdně, trénink delší než hodina) nemá na předcházení rizika vzniku metabolického syndromu větší efekt. Pro širokou veřejnost z toho plyne příjemná informace, že k udržování se v kondici a dobrém zdraví stačí skutečně poměrně málo. Důležité je nepolevit a vytrvat.

(Navštívili jste 127 x // dnes jen 1 x)

Staňte se našimi skalními fanoušky a pošlete článek dál. Uděláme 10 burpees navíc.

Publikováno: 5.10.2017

Tohle už jste četli?

  • 9 rad, jak začít pravidelně cvičit a dosáhnout tak dokonalé postavy9 rad, jak začít pravidelně cvičit a dosáhnout tak dokonalé postavy • za týden 78x • Moderní doba udává směr a zdravý životní styl je dnes na vrcholu. Kdo jde s dobou, snaží se zdravě jíst a pravidelně cvičit. Odměnou pak je hezké tělo, zdravá mysl a pozitivní přístup k životu. My se dnes zaměříme na pohyb...
  • Švihadlo - 55 způsobů jak skákat a zhubnoutŠvihadlo – 55 způsobů jak skákat a zhubnout • za týden 74x • Patří švihadlo mezi retro pomůcky, dávno převálcované novinkami? Nebo má ve světě fitness stále co "říct"? Druhá možnost je správně. Švihadla mají mnoho pozitivních účinků a kromě zlepšení koordinace, rychlosti a výbušnosti pomoho...
  • Cviky na Total Gym - komplexní funkční trénink celého tělaCviky na Total Gym – komplexní funkční trénink celého těla • za týden 37x • Total Gym je tréninkové, které využívá vlastnosti volné kladky a nakloněné roviny pro cvičení s vlastní vahou těla jednotlivce.  Total Gym vám svými cvičebními možnostmi nahradí celou posilovnu. Jak funguje Total Gym? To...