Proč zařadit balanční trénink do svého pravidelného cvičení?

Říká se, že když něco nepoužíváte, ztratíte to. V oblasti tréninku to platí dvojnásob. A nejen v souvislosti s kardiem a silovým cvičením. Mnohem méně se mluví o důležitosti rovnováhy, která je pro komplexní zdraví organismu nezbytná. Navzdory tomu se ji v tréninku ponechává jen velmi málo prostoru. A to je špatně. Protože pokud ji nebudete procvičovat, můžete o ni přijít stejně jako třeba o sílu, vytrvalost nebo flexibilitu. A ztratit schopnost vyvažovat není dobré pro žádný aspekt života.

bosu

Rovnováha je klíčem k mnoha každodenním činnostem. Jsme tak mladí, jak pružnou máme páteř,“ říká Kateřina Lukášová, učitelka jógy a instruktorka TRX, která dlouhodobě spolupracuje se společností 3D FITNESS. „Balanční trénink hluboké vnitřní svalstvo nejen posiluje, ale také jej činí ohebnějším a pružnějším,“ dodává. Rovnováha tak pomáhá předcházet pádům a oddaluje stárnutí. Balanční trénink může navíc pomoci minimalizovat zranění zad, kolen i kotníků. Podle studií má 9 % lidí nad 65 let problémy s rovnováhou, na což navazuje i negativně vysoký počet úrazů, a tím pádem i neblahých nemocničních návštěv.

abc

Balanční cvičení ale není vhodné pouze pro starší osoby. Čím dřív s ním totiž začnete, tím později za to budete vděčni. Říká se, že proutek by se měl ohýbat, dokud je mladý. S tím souhlasím. Navzdory tomu ale musím říci, že je krásné pozorovat, jaké pokroky činí na mých fitness lekcích i starší klienti,říká Kateřina Lukášová. Postupně se jim zlepšuje držení těla i zvyšuje rozsah pohybu. Když to vidím, říkám si, že nikdy není pozdě začít znovu a jinak.

Balanční trénink může být začleněn do jakékoliv fitness rutiny. Pro začátečníky znamená velkou pomoc při stabilizaci kloubů a rozvoji koordinace. Rovnováha je důležitá také pro pokročilé cvičence. Taková cvičení jsou totiž náročnější pro neuromuskulární systém a tělo tak musí mít dobře vyškolený mechanismus pro vyvážení. Navíc dobrá schopnost vyvažovat může zvýšit i výkonnost samotnou.

bosu

Jaké výhody má tedy balanční trénink?

Balanční trénink posiluje hluboké vnitřní svaly, které zodpovídají za stabilizaci při běžných každodenních činnostech. Díky tomu jste potom i v případě možného pádu chránění pevnější svalovou základnou, která je v mnoha případech schopna ochránit křehké kosti a klouby. Další výhodou tréninku rovnováhy je, že rozvíjí kinetické vědomí, respektive orientaci v prostoru. V praxi to znamená, že když vám hrozí pád, snáze se zorientujete a dost možná najdete něco, čeho byste se mohli zachytit, abyste pád zmírnili nebo ho zastavili úplně. Představte si, že na zimní procházce uklouznete na ledu. Pevný střed těla a pružné svalstvo vás v takové chvíli podrží natolik, že k pádu vůbec nemusí dojít,“ dává příklad Katka. Zlepšení funkce senzorických receptorů v nervové soustavě totiž zrychlí podávání zpráv mozku o tom, co se děje a umožní mu rychleji reagovat. Shrnuto, podtrženo: Balanční trénink snižuje riziko poranění tím, že zlepšuje koordinaci pohybu, orientaci v prostoru a poskytuje lepší kontrolu nad pohybem. Navíc se budete cítit štíhlejší, protože správné držení těla a protažené svaly opticky prodlužují a zeštíhlují,“ dodává Kateřina.

kateřina Lukášová

Co je vlastně rovnováha? Jedná o rovnoměrné rozložení váhy, což způsobuje vzpřímený postoj, stabilitu a schopnost kontrolovat pohyby svého těla. Dovednost vyvažovat tedy předpokládá silný střed těla, mobilitu i stabilitu. Ke skutečnému zlepšení rovnováhy je třeba zaměřit více pozornosti na vědomou kontrolu těla i mysli.

Rovnováha souvisí i s držením těla. Podmínkou správného vyvažování je silné jádro. Je-li slabé, klesá i schopnost balancovat. Čím přímější je váš postoj, tím silnější je i vaše stabilita. To se projeví třeba na balancování na nerovném povrchu, jako je například BOSU. Obrovský benefit cvičení na BOSU je velmi kvalitní trénink hlubokých stabilizačních svalů. I obyčejné zkracovačky získávají při cvičení na BOSU zcela jiný rozměr,“ potvrzuje Kateřina Lukášová a dodává: takovýmto způsobem balanční trénink neustále testuje naše momentální schopnosti a ukazuje, v čem se můžeme zlepšovat.

bosu

Ať už jste nováčci nebo pokročilí, je dobré vědět, že existuje několik jednoduchých způsobů, jak s balančním tréninkem začít. Jednou z vhodných pomůcek, která je k dispozici ve většině fitness center a kterou si můžete pořídit i domů, je BOSU. Pro trénink rovnováhy jej můžete používat na obou stranách a cvičit si balanc v kleku, sedu nebo mnoha dalších cvicích. Mezi další oblíbené balanční pomůcky patří také válce nebo velké míče overbally. Při tréninku rovnováhy by vám neměla chybět ani kvalitní podložka, zvolit můžete z více druhů, např. od Escape nebo TRX.

Na co byste při balančním tréninku měli vždy pamatovat?

 • Bezpečnost
 • Balanční pomůcky by měly být používány pouze na rovném, stabilním a neklouzavém povrchu.
 • Balanční trénink vždy provádějte v blízkosti něčeho, čeho se budete moci zachytit v případě ztráty rovnováhy – jako je zeď, bar, pult nebo nějaká stabilní konstrukce. Cvičte ideálně pod dohledem kvalifikovaného trenéra.
 • Začínejte postupně. Přes nízkou intenzitu k náročnějším cvičením. Nespěchejte a nepřeskakujte důležité kroky, jejichž absenci byste mohli později velmi nepříjemně pocítit.
 • Vykonávejte balanční trénink před silovým tréninkem, kdy vaše svaly ještě nejsou unavené.
 • Začněte jednoduchými cviky, jako je např. Stoj na jedné noze po dobu několika vteřin. Postupně přidávejte zátěž i intenzitu.
 • Při provádění balančních cvičení se doporučuje zaměřit pohled na pevný nepohyblivý objekt. To pomůže s udržením pozornosti a zaměřením se na lepší stabilitu.
 • Začněte se statickou pozicí (výdrží) a potom přidejte libovolný pohyb (např. v poloze prkna přitahujte střídavě kolena k hrudníku) nebo zátěž (při provádění holubičky vezměte do rukou kettlebell).
 • Pro zlepšení celkové stability provádějte balanční cvičení denně.
 • Pokud chcete získat program na míru pro vaši aktuální fyzickou kondici, poraďte se s kvalifikovaným a zkušeným fitness profesionálem.

 

bosu

(Navštívili jste 181 x // dnes jen 1 x)

Staňte se našimi skalními fanoušky a pošlete článek dál. Uděláme 10 burpees navíc.

Publikováno: 3.2.2018

Tohle už jste četli?

 • 9 rad, jak začít pravidelně cvičit a dosáhnout tak dokonalé postavy9 rad, jak začít pravidelně cvičit a dosáhnout tak dokonalé postavy • za týden 78x • Moderní doba udává směr a zdravý životní styl je dnes na vrcholu. Kdo jde s dobou, snaží se zdravě jíst a pravidelně cvičit. Odměnou pak je hezké tělo, zdravá mysl a pozitivní přístup k životu. My se dnes zaměříme na pohyb...
 • Švihadlo - 55 způsobů jak skákat a zhubnoutŠvihadlo – 55 způsobů jak skákat a zhubnout • za týden 75x • Patří švihadlo mezi retro pomůcky, dávno převálcované novinkami? Nebo má ve světě fitness stále co "říct"? Druhá možnost je správně. Švihadla mají mnoho pozitivních účinků a kromě zlepšení koordinace, rychlosti a výbušnosti pomoho...
 • Cviky na Total Gym - komplexní funkční trénink celého tělaCviky na Total Gym – komplexní funkční trénink celého těla • za týden 35x • Total Gym je tréninkové, které využívá vlastnosti volné kladky a nakloněné roviny pro cvičení s vlastní vahou těla jednotlivce.  Total Gym vám svými cvičebními možnostmi nahradí celou posilovnu. Jak funguje Total Gym? To...