7 překvapivých věcí, které zpomalují metabolismus

Metabolismus sestává z řady chemických reakcí, které převádějí to, co jíte a pijete, na energii, jíž může tělo využít. Je ovlivňován věkem, pohlavím, váhou a také poměrem svalstva, vody a tuku. Z toho vyplývá, že muži většinou spalují rychleji, protože mají více svalů a méně tělesného tuku než ženy. Metabolismus se také zpomaluje s rostoucím věkem.

Chceme-li zvýšit rychlost metabolismu, platí jednoduchá zásada – čím sedíte a lenošíte, tím je metabolismus pomalejší a naopak, čím více je pohybu a správné stravy, tím jeho rychlost stoupá. Faktorů, které zpomalují metabolismus, existuje celá řada. Mnohdy se jich dopouštíte každý den a ani nejste si toho ani vědomi. Právě v tom tkví jejich nebezpečí.

7 překvapivých věcí, které zpomalují metabolismus
7 překvapivých věcí, které zpomalují metabolismus

Co tedy zpomaluje metabolismus?

1. Děláte velké pauzy mezi jídly

Určitě jste slyšeli o tom, že vynechávání jídel není pro metabolismus dobré. Totéž platí v případě velkých mezer mezi jednotlivými jídly. Vždy, když se najíte, podpoříte spalování energie. Metabolismus musí začít pracovat, když zpracovává jídlo, které zrovna požíváte. Z toho vyplývá, že když budete snídat v 5 hodin ráno, obědvat v 16 hodin odpoledne a večeřet v 21 hodin večer, nepřinesete svému metabolismu nic dobrého. Právě naopak. Místo toho byste měli dodržovat pravidlo, jíst každé 2-3 hodiny, aby byl metabolismus neustále stimulován. Přerušovaný půst možná sníží množství kalorií, nevýhodou ale je, že není-li prováděn pod odborným vedením, může vést k nezdravému stravování a navyšování hmotnosti.

2. Neposilujete

To, že svaly pomáhají spalovat kalorie, jistě také víte. Je to pravda. Studie zjistily, že silový trénink skutečně zvyšuje bazální (klidový) metabolismus. To také vysvětluje, proč se metabolismus s věkem zpomaluje. Přirozeně totiž ubývá svalová hmota. Množství svalové hmoty se s navyšujícím věkem snižuje, protože vám jednoduše chybí silový trénink. Naplánujte si proto pravidelné silové lekce ve vašem oblíbeném fitness a domů si pořiďte třeba činky nebo silové expandery, protože i domácí trénink vám může prospět.

metabolismus
Bazální (klidový) metabolismus dokáže zvýšit silový trénink.

3. Jíte nekonzistentní denní jídla

Víte, jak zničit metabolismus? Pár dní snídat, pár dní nesnídat. Jednou večeřet v šest večer a příště se „nacpat“ těsně před spaním. Jednoduché, ale ničivé. Nepravidelný rozvrh jídel může opravdu negativně ovlivnit vaše metabolické zdraví. Snažte se proto jíst konzistentní počet jídel každý den a ve stejnou dobu.

4. Jíte málo

Chcete zhubnout. Jíst tedy více, či méně? To není tak úplně jednoznačné. Co je ale jisté, pak to, že chronické dietářky, které jedí po dlouhou dobu naprosté minimum toho, co tělo pro své fungování potřebuje, nebo dokonce ještě méně, svůj metabolismus matou. Problémy s tím mohou mít ale i vytrvalostní sportovci, trénující například na závody typu Ironman. Jejich kalorické potřeby mohou být nesmírně vysoké a oni je často nenaplňují. To může vést nejen k únavě, ale díky tomu i ke zraněním. Proto každý, kdo má potíže s hmotností, by měl nejlépe navštívit specialistu, který vyšetřením zjistí číslo klidového metabolismu, z něhož potom lze vycházet při sestavování vhodného jídelníčku. To vám zaručí, že nebudete jíst ani málo, ani moc.

5. Zanedbáváte spánek

Tmavé kruhy pod očima a větší závislost na kofeinu mohou být charakteristické rysy pro ty, kteří zanedbávají spánkový režim. Výzkumníci zjistili, že spánková deprivace může metabolismus ovlivnit velmi výrazně. A ne dobrým způsobem. Jednak máte tendenci více jíst, protože potřebujete dohnat ztracenou energii, a zároveň nemáte moc sílu sportovat, protože jste unavení. Lidé, kteří spí méně, se většinou i méně během dne pohybují. Proto se ujistěte, že pravidelně a dostatečně spíte. Máte-li problém s usínáním, zkuste Jógu pro skvělý spánek, kterou pro vás připravila Míša Raptopulu, trenérka z 3D FITNESS.

metabolismus
Jógou se můžete naladit na dobrý spánek, který je důležitý pro váš metabolismus.

6. Jíte málo bílkovin

Kalorie jako kalorie, že? Ne tak docela. Pro různé množství makronutrientů, jako jsou sacharidy, tuky a bílkoviny, potřebuje tělo různé množství energie. Protože výdej nutný na zpracování bílkovin je vyšší než na zpracování tuků. Potřebujete bílkoviny, abyste zvýšili množství svalů a podpořili metabolismus. Strava s vyšším obsahem bílkovin může zvýšit číslo bazálního metabolismu. To ale neznamená, že byste měli jíst POUZE bílkoviny. Klíčové je dodržovat ve stravě rovnováhu makronutrientů. Potřebujete dostatek sacharidů, abyste měli dost energie a abyste se mohli celý den hýbat. A potřebujete také dostatek dobrých tuků, aby vás nasytily.

7. Stresujete se

Jistě víte, že stres je špatný pro vaše zdraví. Ukázalo se ale, že je špatný i pro metabolismus. Je vědecky dokázáno, že stres ovlivňuje samotný metabolismus. Ženy, které prožily jednu nebo více stresujících událostí den před jídlem s vysokým obsahem tuku, spálily o 104 méně kalorií v hodinách po jídle ve srovnání s ženami bez stresu. Na první pohled může toto číslo vypadat mizivě. Během jednoho roku to ale může znamenat nárůst hmotnosti až o 5 kg. Což je další důvod k tomu, dát si pohov. Nemyslíte?

(Navštívili jste 759 x // dnes jen 1 x)

Staňte se našimi skalními fanoušky a pošlete článek dál. Uděláme 10 burpees navíc.

Publikováno: 28.2.2018

Tohle už jste četli?

  • Pilates cviky pro začátečníkyPilates cviky pro začátečníky • za týden 63x • Pilates je cvičení pro zdraví a krásné držení těla. U pilates nezáleží na vašem věku ani proporcích. Každý cvičí podle své kondice a možností. Jde o desítky let prověřené a propracované cvičení, které využívají také mnohé celeb...
  • Švihadlo - 55 způsobů jak skákat a zhubnoutŠvihadlo – 55 způsobů jak skákat a zhubnout • za týden 50x • Patří švihadlo mezi retro pomůcky, dávno převálcované novinkami? Nebo má ve světě fitness stále co "říct"? Druhá možnost je správně. Švihadla mají mnoho pozitivních účinků a kromě zlepšení koordinace, rychlosti a výbušnosti pomoho...
  • 3D FITNESS Kongres Pohyb a zdraví 2018 rozhýbal Olomouc3D FITNESS Kongres Pohyb a zdraví 2018 rozhýbal Olomouc • za týden 36x • 3D FITNESS Kongres Pohyb a zdraví 2018 je za námi. Letos se konal poprvé na Moravě, v malebně krásné Olomouci a všichni si ho náležitě užili.